Gündem

BASIN DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 10 Ocak Basın Bayramı ve Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı.

10 Ocak 2018 Saat: 23:36
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 28 kez okunmuştur

BASIN DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ
BASIN DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 10 Ocak Basın Bayramı ve Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklama şöyle:
"10 Ocak 1961 basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktadır.
Günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından, 10 Ocak 1961’den çok zor ve eksik koşullara sahipler. Bugün ülkemizde basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmelidir.
Yaşadığımız tüm sorunlar nedeniyle, meslektaşlarımız açısından bir bayramdan söz etmek de pek olası değildir. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleri olmalıdır.
Bu koşullara rağmen tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Basın Dayanışma Günü’nü kutluyor, sağlıklı, mutlu, huzurlu yarınlar diliyoruz..."
10 OCAK’IN TARİHÇESİ
5953 sayılı basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa, 10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı yasa ile getirilen değişikliklerle basın sektöründe çalışanların özlük haklarında çok önemli kazanımlar sağladı. Bu kazanımlar, dönemin Türkiye Gazeteciler Sendikası ve basın örgütleri tarafından “bayram” olarak kabullenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Trabzon Haber Trabzonspor Haber | Manşet 61 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız