EMİROĞLU
ÇAPKINOĞLU

Yerel

TRABZON ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI CEMİL PEHLEVAN

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuru Süresi Acil olarak Uzatılmalıdır.

19 Ekim 2017 Saat: 15:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 370 kez okunmuştur

TRABZON ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI CEMİL PEHLEVAN
TRABZON ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI CEMİL PEHLEVAN

Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Cemil PEHLEVAN ‘’Aktif olarak tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgilerinin, faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıkların (arazi, hayvan, girdi vs.), ürün deseninin, ortalama verimlerin kayıt altında tutulduğu, tarımsal desteklemelerin uygulandığı, izlendiği, denetlendiği, tarım politikalarının oluşturulmasında yararlanılan bir sistemler bütünü olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları acil uzatılmalıdır.’’ dedi.

Yürürlükten kaldırılan 16 Nisan 2005 tarihli ÇKS Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde çiftçiler içinde bulunulan üretim sezonu ÇKS kayıtlarını yaptırmak ve/veya güncellemek üzere yıl boyunca İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat edebilmekte ve müracaatlar üretim sezonunun 31 Aralık tarihinde sona ermekteydi.

Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Cemil PEHLEVAN yaptığı açıklamada “Daha önceki uygulama dönemlerinde çiftçi müracaatlarının yılsonuna kadar sürmesi nedeniyle ortaya çıkan çiftçi alışkanlıklarından dolayı bazı çiftçilerin 2017 üretim yılı ÇKS müracaatlarını müracaat süresi içerisinde yapmadıkları belirlenmiştir. Bu çerçevede olası çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi bakımından çiftçilerin 2017 üretim yılı ÇKS başvuru süreleri acil olarak uzatılmalıdır. Böylelikle her yıl binlerce kişinin hak ettiği desteklemeyi alamamasının önüne geçilmelidir” dedi.

ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerin yıl içerisinde verilen desteklemelerden faydalanamadığının altını çizen PEHLEVAN ’Bölgemizin en önemli geçim kaynağı fındıktır. Fındık üreticisi fiyat fiyatı konusunda mağdur edilmiştir. Fındık üreticisi fındık desteklemesinden aldığı para ile fındık bahçesine bakım yapmaktadır Fındık desteklemesine çiftçimizin müracaat etmesi için tek şart Çiftçi Kayıt Sistemi müracaat etmesidir. Bakanlık bütün desteklemeleri bu sistem üzerinden yapmaktadır. Zaten mağdur olan üreticilerimizin mağdur edilmemesi için ÇKS müracaat tarihinin bir an önce uzatılması gerekmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Manşet 61 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız