TAHİR ORHAN
TAHİR ORHAN

MENEMEN OLAYI VE SAHTE NECİP FAZIL HAYRANLIĞI

Herkesin kendi zaviyesinden baktığı ve bu yüzden tarihi gerçekleri bir türlü öğrenemediğimiz Menemen Olayı, yıldönümü yüzünden yeniden gündemde

27 Aralık 2017 Saat: 15:35
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 107 kez okunmuştur

Herkesin kendi zaviyesinden baktığı ve bu yüzden tarihi gerçekleri bir türlü öğrenemediğimiz Menemen Olayı, yıldönümü yüzünden yeniden gündemde…
Bir grup ki bunlar sol cenah oluyor, Derviş Mehmet’i yerden yere vururken bu meczubun şahsında İslam’ı karalayacak, bir başka grup ki, bunlar asla o menfur olayı işleyenlere alkış tutmadığı halde, kutsal dinleri İslam’ı taassuptan kurtarmak için gerçeğin peşinde koşanlardır.
Efendim, bir karıncayı incitmekten imtina eden bendeniz de bu olaya alkış tutmam. Lakin Kubilay çevresinde İslam’a çalınmak istenen lekeden de hazzetmem. Kaldı ki, olaya karışan, karışmayan tam 31 kişi, hem de o menfur olayın gerçekleştiği yerde zaten idam edildi. Yani dava görüldü. O zaman hala neyin peşindesiniz ey solcular!
CHP milletvekilliği, parti sözcülüğü de yapmış olan Kemal Anadol, Odatv’deki yazısında Necip Fazıl’ın, o yıllardaki yazılarını bulmuş. Bunların biri şu: 
5 Ocak 1931 günlü Hakimiyet-i Milliye'de ise "Necip Fazıl Bey'in Nutku" başlıklı konuşmayı okuyoruz. Nutkun son bölümü şöyle bitiyor:
"Gözüme görünen şeyi açıkça kaidesiz, tertipsiz ve imasız söylüyorum. Eğer inkılabı zayıf tutarsan, eğer inkılabın yüreğini, hassasiyetini ve sinirlerini temsil etmezsen, bıçağın ters tarafı ile yirmi dakikada kesilen Kubilay'ın kafasında sana tevcih edilen akıbeti seyredebilirsin.
Türkiye nüfus kütüklerindeki softa ve mürtecinin yeşil kanını kurutacaksın. Bu kadar."
Adını ağızlarına almayan, sadece o değil üstelik sağ cenahta eli kalem tutan onca yazarı, şairi, düşünürü yok sayan bir zihniyete sahip Anadol, yazının sonunda, 
“Bugün siyasal tartışmalarda hatta Meclis kürsüsünde Necip Fazıl'a gönderme yapmak, alıntı yinelemek moda oldu. Acaba Necip Fazıl hayranları, üstadın Menemen ve Kubilay olayı ile ilgili yazıp söylediklerini nasıl yorumlayacaklar merak ediyorum.” diyor.
Tabi burada merhum Necip Fazıl’a üstad demekten ziyade, hayranlarının bu yazdıklarına ne diyecekleri sorgulanıyor.
Yani Necip Fazıl, o yüreklerine su serpen yazıyı kaleme almamış olsaydı, yine tu kaka idi.
Şu tarihi gerçekleri, üstelik daha 85 yıllık bir olayı asıl kaynağından ama dosdoğru bir şekilde ne zaman öğrenebileceğiz?

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Trabzon Haber Trabzonspor Haber | Manşet 61 Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

EYY ŞEBELEK21 Aralık 2017 Saat: 21:19
Ulan Şebelek diyecektim de, başlıkta ”ulan” kelimesi pek yakışmıyor.sonra eleştiri geliyor o yüzden “Eyy” hitabıyla başladım. Zaten bugünlerde modadır.
KIZILCIK SOPASI İLE…5 Aralık 2017 Saat: 14:11
Başlığa bakınca, eli sopalı birisi olduğum anlaşılmasın aksine çok müşfik sayılırım.
NATO MERMER20 Kasım 2017 Saat: 16:37
Norveç’te 8 – 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen NATO tatbikatında, her kimler yaptıysa büyük bir densizlik yapmış.
CANAN KARATAY VE TRABZON EKMEĞİ4 Kasım 2017 Saat: 17:49
Efendim bendeniz Canan Karatay’ın dediklerini harfiyen yerine getiren birisiyim
ŞİMDİ DE SICAK DENİZLERE Mİ?1 Kasım 2017 Saat: 22:20
Geçen hafta hiç akla gelmeyecek bir gelişme yaşandı.
Tüm Yazıları