banner128

TÜRKİYE EKONOMİSİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM

Ak parti, Türk insanını CHP nin baskıcı jakoben zihniyetinden tamamen değilse de büyük oranda kurtardı. Bunu kabul etmek gerekiyor. Zira bu, milletimiz için çok büyük önem arz ediyordu.

Dini inançları nedeniyle bireyler, kamu haklarından mahrum ediliyor, resmi dairelere giremiyor, öğrenim göremiyor, kamuda çalıştırılmıyordu v.s. sayın sayabildiğiniz kadarıyla.

Esas itibariyle de, Ak Partiyi iktidar yapan ve 16-17 yıldır iktidarda kalmasını sağlayan en temel etken de din ve vicdan özgürlüğü konularında attığı cesaretli adımlardır. Ak Parti, geçen onaltı, onyedi yıllık iktidarı döneminde gerçekten canhıraş bir mücadele vererek CHP zihniyetinin Atatürkçülük adı altında insan hak ve özgürlüklerine yaptığı çağ dışı baskıları sıfıra indiremediyse de yok sayılabilecek düzeye indirmiştir.

Bunu Ak Partinin başarı hanesine kaydedelim. Gene ekonomik alanda üç bin dolarlar düzeyinde devraldığı Gayri Safi Milli Geliri onbir bin dolarlara çıkarmıştır ki bu da önemli bir ekonomik başarıdır. Ancak, bunun bireylerin refah düzeylerine adil bir şekilde yansıtılmasında hiç başarılı olamamıştır.

Burada şunu da söylemek isterim, Ak Parti hükumetleri öncesindeki hükumetlerin dönemlerinde de milli gelirimizin adil bölüşülmediğini unutmamamız gerekir. Ak Parti hükumetleri gelir dağılımı adaletsizliği konusunda bir arpa boyu yol alamamıştır.

Öyle bir sistem oluşturulmuş ki, çalışanların gelirlerinde yapılan artışlar, az alana az çok alana çok şeklinde gerçekleşmektedir. Öyle ki, kimi çok alanların aylık gelirlerinde az alanların aylıklarından bir kat belki iki daha fazla artış yapılmak suretiyle aradaki makas daha da açılmaktadır.

Bunu devletin başındakiler görmüyor göremiyor, maliye bakanı görmüyor, bürokratları görmüyor. Kardeşim adama sormazlar mı sizde nasıl bir göz var? Neyin maliye bakanı veya bürokratısınız? Bu kadar mı basiretiniz yetersiz.? Hayır herkes her şeyi biliyor ama karşılarında güçlü bir ses olmayınca görmezden geliyorlar.

Bir örnek vermek isterim; bir milletvekilinin aylığı neden yirmi küsur bin lira oluyor? Bu ülkede beş bin liraya millet vekilliği yapacak adam mı yok? Üstelik bu insanların bir çok ekonomik avantajları da var. Neden acaba!

Milletvekili çok mu zor bir iş yapıyor? Sokaktan çevirin deli olmayan her insan bu işi yapabilir. Yalan mı söylüyorum. Maaşları kendilerine yetmiyormuş. Peki o altlarındaki son model araçları, yazlık ve kışlık konutları ve daha neleri ve neleri onlara kim alıyor? Maaşlarının yetmediği büyük bir yalandır.

Daha enteresan olanı da, bunlara muhalefetin hiç itiraz etmiyor olması. Peki milletin haklarını kim savunacak? Bizim haklarımız daima Allaha kalıyor.

Ben buradan söylüyorum, bu ülkede gelir dağılımı düzeltilsin ne dövizde bir oynama olur, ne de insan ilişkilerinde bu kadar gerginlikler olur. Bütün bu sorunların altında yatan adaletsiz gelir dağılımıdır.

Komşum, her yıl tatile gidiyor. Yurt içi ve yurt dışı. O komşum benim gibi üniversite mezunu ama ben 2500 (ikibin beşyüz) lira emekli aylığı alırken o, 10000(on bir) lira alıyor. İkimiz de kamudan emekliyiz.

Yani devlet memuruyuz. Şimdi bunun neresinde adalet var. Bu devletin gelirlerini bu şekilde dağıtanlar bana cevap versinler bakalım.

Bunu yapanlara ve yapılmasına izin verenlere kim hakkını helal eder. ? Ben helal etmiyorum bunlara hakkımı. Buradan söylüyorum.

Gene buradan söylüyorum ki, bu adaletsizlik gün gelecek bunu yapanları boğacaktır. Böyle gitmez gidemez bu düzen.

Nasıl ki, CHP nin din ve vicdan üzerine yaptığı baskıcı tutumu Ak Partiyi ortaya çıkardı ise bir gün gelecek, Ak Partiyi de bu gelir dağılımı adaletsizliği yerinden edecektir. Bu kaçınılmazdır.

ABD doları fırlayınca, bütün kusuru ABD devletinde bulanlara da söylüyorum ki, siz bu ülkenin ekonomik ve sosyal bütün güvenliğinden sorumlu değil misiniz? Biz ülke olarak ABD’ nin inayeti ile mi ayakta duruyoruz? Hiç kimse kusura bakmasın, doların yukarılara doğru ani çıkışlar yapmış olmasını hükümet açısından masum görmek mümkün değildir.

CHP sürekli kurultaylar yaparak genel başkan değiştirme rekorları kırma peşinde koşa dursun, bu yukarıda saydığım gerçekleri ele alarak uygulanabilir ve toplumu ikna edici programlar geliştirerek milletin önüne çıkmış olsa kendi iktidar yolunu açabileceği gibi iktidarın da hata yapmasına engel olabilir.

Türkiye’de muhalefet hiç çalışmıyor. Ekmek elden su gölden yaşayıp gidiyor. En büyük eksikliğimizin burada olduğunu belirtmek isterim.

M.Sadullah SAĞLAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1