banner128

En başta şunu söyleyelim; Amerika durup durunken, bize 34 yıldır kan kusturan 3 teröristin başına, hem de 12 milyon Dolar ödül koymaz. Mutlaka 1 koyup 5 alacaktır. Fırat’ın doğusu ve Münbiç meselesini göz ardı etmeyelim. Çünkü ABD, orada bize hiç rahat vermedi ve vermeyecek de. Ödül koyduğu kişiler PKK’lı, peki YPG, PYD kim? ABD bunu her zaman ayrı tutmayı yeğliyor.

Kafamda bin tane soru uçuşuyor. ABD’nin başlarına ödül koyduğu bu 3 hain, Türkiye’nin de 2015’te çıkardığı 3713 sayılı kanun kapsamında kırmızı listesinde. Yani 4 Milyon TL ödüllük kişiler. Hem de yakalayana değil, yerlerini bildiğini, gördüğünü söyleyene bu ödüller.

Daha 7 yıl önce, 2011’in Ağustos’unda, İran PJAK’a yaptığı bir operasyon sırasında birkaç teröristle birlikte Murat Karayılan’ı yakaladı. Yeni Şafak Gazetesine göre, İran birkaç gün sonra onları serbest bıraktı. Sözcü Gazetesine göre ise, Türkiye’ye vermek istedi, Türkiye, “Yeni Bir Öcalan İstemiyoruz” diyerek bu teklifi reddedince, İran da Karayılan’ı serbest bıraktı.

O zamanki başta Bülent Arınç olmak üzere bazı yetkililere göre İran, Türkiye’den, ABD’nin Suriye’ye karşı baskılarını azaltmasını talep etmesi karşılığında Karayılan’ı teslim etmek istemesi üzerine bu iş suya düşmüştü.

Gelelim bugünkü duruma. ABD, baştan beri Türkiye’nin Münbiç’e girmesini istemiyor. Daha doğrusu ayak diriyor. ABD, dörtlü zirvenin ardından adım atmak zorunda kaldı ve ortak devriye başladı. Ancak ABD, Türkiye’yi kırsal bölgelerde oyalamaya devam edecek. Türkiye irade göstermeli ve ne ödüllere, ne ortak devriyeye ne de ABD’nin İran’a uyguladığı ambargodan Türkiye’yi şimdilik muaf tutmasına aldanmalı. Ayağını yere sağlam basmalı ve Irak’ın kuzeyinde bir oldubittiye asla müsaade etmemeli. Çünkü ABD’nin oyunları bitmez. Birini bırakır bir başka kozunu ileri sürer. Kriz üretmede üstüne yoktur. Kriz üretirken kendi insanlarını yok etmeyi bile göz aldığına göre, başkalarının kanı kurutmak onlar için çocuk oyuncağı. Nasıl olsa, BM, NATO gibi kuruluşlar da sesini çıkaramıyor.

Türkiye, bir “ant” çevresinde dolanıp durarak enerjisini iç çekişmelerle tüketmemeli. Çünkü dışarıda daha çok işimiz var ve bu çok uzun sürecek. Fırat’ın doğusunu kontrol altına alması gerekiyor ama ABD, çeşitli oyunlarla, kandırmacalarla bunu engelliyor. O yüzden hem savunma sanayini dışa bağımlı olmaktan kurtarmalı hem de ekonomik olarak çok güçlü olmalı.

Son olarak şu ödüller konusunda bir iki cümle ile bitiriyorum.

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan, kendilerine çok değerli hissediyordur. Zira hem Türkiye’nin hem de ABD’nin ödül listesindeler. Bir başka görüşe göre, ABD, yakalanmamaları için büyüt tedbirleri aldıktan sonra, bazı oldubittilere gitmek için göstermelik ödül koymuştur.

Ne olursa olsun, önümüzdeki günlerde gerçeği göreceğiz. Şimdiye kadar 60 civarında çeşitli listelerdeki ödüllükler ya yakalanmış ya da imha edilmiş. O zaman soralım; bu ödülleri kimler aldı ve bundan sonrakileri kimler alacak?

Murat Karayılan’a 5 Milyon, Cemil Bayık’a 4 milyon, Duran Kalkan’a da 3 Milyon Dolar ödül var. İyi paradır, hadi göreve…

Muhabbetle efendim!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adnan Kabil. 2 ay önce

Duygularıma tercuman oldunuz, teşekkür ederim..

banner130

banner1