Kuşkusuz insanoğlunu diğer canlılardan ayıran, hayat hakkında belirli bir felsefi düşünceye sahip olmasıdır.

Yeryüzünde yaşayan bütün toplulukların hayat, öncesi ve sonrası hayat hakkında belirli bir bilgi edinimler ve bunun muhafazası anlamında toplumsal bir enerjileri vardır.

Bu enerjilerin o toplumu olduğu şekilde yaşattığı inancının kaybetme endişesi ile insanoğlunun yaşadığı hemen her yerlerde belirli güç odakları oluşturmak ve bu anlamda kaybetme endişesi içerisinde bu gücün giderek genişlemesi için bir siyasi erk vardır.

İşte insanlığın erdem devlet yapıları içerisinde son peygamberin öncülüğünde yeryüzünü şereflendiren bir yaşanmış sosyal hayat ve bunun kaybedilme endişesi ile kürede gerçekleşen geniş etkileşimli bir siyasi, kültürel ve askeri fenomen vardır.

Ancak bunun sadece Türkler ve Araplar adına genelleştirilmesinin de akla getirdiği sorular vardır.

İşte insanoğlunun bu gerçeğin ifadesi sosyal ve ekonomik hayatı insanlığın genelinin, bilim çağının bütün gelişmişliğiyle haran olduğu bir efsaneye nasıl bu geniş anlamda bir egemenliğin söz konusu olamadığıdır. Bu konunun enikonu değerlendirilmesi insanoğlu için büyük projeler kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Arap toplumu bu manada nasıl bir iç muhakemede bulunduğu bilinmez. Ancak Türkiye cumhuriyetinin 1923’te kurulmasından sonra bu manada çok geniş çalışmalar yapılabilmiş veya bu anlamda çok büyük fedakârlıklarda bulunularak söz konusu düşünce sisteminde gerekli yollar açılabilmiştir.

Cihanda alabildiğine yayılma imkânı bulduğundan kuşku bulunmayan emperyalizm ardında kapitalizm temelinde faşizm, komünizm adına insanlık fecaati bırakmıştır…

Bu şekilde tarihin çukuruna yuvarlanırken öncelikle ideolojik sarmalda kabrini hazırlamış olması İslam dini adına bu yaklaşımlı sosyal ve ekonomik projelerde henüz cihanda geniş kapsamlı bütün toplumların kültür değerlerini bilimsel anlamda bir sistematiklik içerisinde bir derleniş gerçekleştirebilmiş değildir.

Bunun da ana nedeni emperyalizmin kaybetmek korkusuyla topluluklar içerisinde yumuşak karınlar bularak tutunmak imkânı bulmasıdır.

İşte bu menfur insanlık gelişiminin daha büyük sosyal felaketlere neden olmaması için bir cihan projesi kapsamında bugünkü Anadolu sınırları içerisine çekilerek bir sosyal proje üreten Türk ordusu ile kazandığı üstünlüğü Türk kültür ile perçinlemiştir.

Türk milleti gelişimi Alparslan Gazinin başbuğluğunda Anadolu’da kök salan bir asil duruşu İslam ordularının başı olmak niteliği ile günümüzde de sürdürürken insanlığın göz bebeği bir ekonomik sistemin küresel boyutlu kültür etkileşimlerinin sağlanmasında da önemli bir yol kat etmiştir.

Yanı başında yakılan ateşlerden peygamberinin işareti ile uzak durarak yeryüzünde fitne ve fesat kalmayıncaya kadar mücadele edeceği iradeye sahip bulunduğunu barışsever bir dünyaya bu defa diğer toplumların da barışsever unsurları ile birlikte haykırabilmektedir.

Askeri mücadelelerle Viyana bozgunuyla başlayan bir geri çekiliş Kutul Amare ve Çanakkale savaşları ile Anadolu’da cihan barışının bir dini fenomen olarak da kalıtsal yönleri ile yaşayacağını Türkiye cumhuriyetinin bilim temelinde bu yaklaşımlı küresel kültür oluşumlarının gerçekçi

yaklaşımlarında güvenilir bir unsur olarak kurulması ile çevresinde kurulan yeni cumhuriyetle öncelikli barışın sağlandığı Balkan ittifakı, Ortadoğu anlaşmaları ve Kuzey Atlantik anlaşmalarıyla gerçekçi tarih siyaseti ve kültür politikaları ekseninde umulanın daha üstünde bir irade ortaya konulmasıyla artık insanlığın kaderinde İslam öncesi dinler ekseninde kurulan kapitalizm ve kominizim ve bunların omurgasını oluşturan faşist yaklaşımlardan uzak durularak bir alternatif ekonomi ve sosyal proje bulunduğu gerçeği artık yüksek sesle anılır olmuştur.

İşte insanlık bunu kazanmak ve insani değerleri kaybetmemek adına yedi kıtada Alparslan Gazinin adıyla efsaneleşen bir Anadolu macerasında artık yeni bir sayfa açıldığına şahit olmaktadır. Bu da Türkiye cumhuriyetinin temelinde bulunan kültürün geniş ölçekli fedakârlıklarla gerçeğin ifadesi olarak bütün insanlığın yararlanacağı ve kan dökücülüğü bırakabileceğinin bir müjdesidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1