Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dün Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Bu bir iade-i ziyaretti ama başka da bir amacı vardı. Belediye Başkanı Zorluoğlu, kamuoyunda çok konuşulan görevden almalarla ilgili açıklamalar yapma gereği duydu ve bunu basın mensuplarıyla paylaşmak istedi. Uzun uzun olan biteni anlattı. En çok da, basının hizmetler üzerinde değil de bu görev değişiklikleri konusuna eğilmesine şaşırdığını söyledi.

Tam da burada bir katkı sağlamak üzere hazırlanırken, konuşma sıramı meslektaşlarım kaptı.

Şunu diyecektim: Keşke, Belediye Başkanı seçilip makamına oturduktan sonra, hiç değilse üst yöneticiler istifalarını verse de, yeni seçilen kişinin eli rahatlasa, işi kolaylaşsa. Sonrasında yeni başkan, mevcut kişilerden çalışmak istediklerini yeniden atar, değiştirmek istediklerinin yerine de yenilerini atar ve yoluna devam ederdi. Böyle olsaydı, bu konuda bu kadar çok enerji harcanmazdı. Ne var ki ülkemizde böyle bir gelenek yok.

Bunu sadece yeni rektörler seçildikten sonra fakülte dekanları yapıyor.

Başkanın serzenişine gelince, görevden almalar konusunda basının titiz davranması, görevden alınan kişilerden çok parti il yönetimiyle olduğu sanılan pürüzle ilgilidir. Çünkü böyle açıklamalar yapıldı ve bazı istifa duyumları var.

Yine dünkü toplantıya sığdıramadığımız bir iki konuyu daha buraya almayı görev addediyoruz.

Dün bir nebze değinilen toplu taşıma sorunu, Trabzon’un on yıllardır çözemediği ama belki bu yeni yönetimle birlikte halledebileceği bir konudur.

Bu şehirde toplu taşıma ücretleri çok pahalıdır. Belediye otobüsü, dolmuş ve minibüs fiyatları cep yakıyor. Bu şehrin en büyük dinamiği, kim ne derse desin öğrencilerdir. Öğrenci, cebindeki kör kuruşun hesabını yapar. Yapmak zorundadır da. Fakat fiyatların yüksekliği, öğrencileri yurt, ev ve okul çevresine mahkum ediyor. Buralarda da başka bir tuzak var. O da, kafe ve restoranların pahalılığıdır. Toplu taşıma ücretleri daha ucuz olsa, şehirde öğrenciled ngeçilmez. İstenilen de bu değil midir?

Öğrenciler bizim misafirlerimizdir ve en büyük turizm elçilerimizdir. Bu şehirden ayrılıp bir daha burayı görmek istememelerini kim ister?

Sözü fazla uzatmadan bir konuyu daha belirtip bitiriyorum.

Belediye otobüsleri, hala daha çok ilkel şartlarda çalışıyor. Araç sürücüleri, kelimenin tam anlamıyla eyyamcıdır. Çok duyarlı olanlarına da ara sıra rastlanmaktadır. Bunları tenzih eder ve hüsnüniyetlerinden dolayı kutlarız.

Ancak, sürücülerin kahir çoğunluğu, eğer bir yolcu inmeyecekse, duraklara uğramamaktadır. Bu da duraklarda bekleyen yolculara kabus yaşatmaktadır. Düşünün bir kere Beşirli semtinden kalkıp, Üniversiteye, Tıp Fakültesine ve hatta Kaşüstü’ndeki hastaneye gitmek için otobüsü kaçıran bir yolcu, bir daha kaç saat sonra yine bir otobüsle, gitmek istediği yere ulaşabilecek. Bu yüzden sürücüler çok daha dikkatli ve hatta duyarlı olmalıdır. Uyarmanızı isteriz.

Bu arada geçen Pazar günü saat 13'te KTÜ'den kalkıp Akçaabat - Mersin yönüne giden otobüsün sürücüsünün, benim de uyarmam üzerine eşi yürümekte zorluk çeken bir kadına gösterdiği nezaketi kutlarız. Lütfen bunu kendisine de iletiniz.

Esas sorun ise, şehirdeki pek çok durağın, daha verimli kullanılabilir hale getirilmiş olmasına rağmen, özellikle Beşirli semtindeki bazı durakların hala, kör noktada olması, vatandaşları kızdırıyor.

Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz bu durakta oturan bir kimsenin, zaten durağa uğramak istemeyen bir sürücünün kullandığı otobüse binmesi çok zordur. Ve bu yüzden pek çok insan, gidecekleri yerlere ulaşamamaktadır. Yada başka yolları tercih etmek zorunda kalmaktadır. Sosyal belediyecilik anlayışı bu değildir.

Bu birkaç durağın da en kısa sürede yolu gören kesimlerinin açık hale getirilmesi zaruridir. Bu durumda, durakta bekleyen yolcuların, otobüsleri çok daha rahat görebilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca da dua alırsınız.

Aşağıdaki fotoğrafta, bu tür durakları görmektesiniz. Sizce hangisi daha kullanışlıdır?

Muhabbetle Efendim!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133