Önce Eylül’e kıydılar, sonra Leyla’ya…

Eylül’e göre Leyla’da hiç olmazsa tecavüz ve darp izi yok. Onu da açlıktan öldürmüşler. Şimdilik öyle görünüyor; altından sonra neler çıkacak bilinmez.

Onlar daha bebek yaşta idiler. Aileleri yüzlerine bakmaya kıyamıyordu. Ama birileri kıydı onlara.

Daha belki de geçen yıl, benzeri olaylar olmuştu yine ve biz onları çok kısa zamanda unuttuk. Sadece o körpe bedenlerine yapılan iğrençlikleri mi, onlara uygulanacağını söyledikleri cezaları da unutmuştuk.

Şimdi hatırlatıyorlar, kimyasal hadım veya kastrasyonu yeniden gündeme getiriyorlar.

Biz de diyoruz hadım değil idam...

Peki çocuklarımızı istismardan nasıl koruyacağız? Bunun için nelere dikkat etmeli ve çocuklara nasıl bir eğitim vermeli?

Bunun bir eğitimi var aslında ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özellikle Suriye’den gelip kamplara yerleştirilenler için proje başlatmış. Çok kalabalık bir ortamda ve birlikte yaşanılan yerlerde çocukların bazı istismarlara uğrayacağı düşünülerek başlatılan projede, öncelikle çocuklara iyi dokunuş, kötü dokunuş anlatılıyor. Bizzat uygulama da yapılıyor.

İki yıl kadar önce görevli olarak gittiğim Şanlıurfa Suruç’taki bir çadırkentte böyle bir eğitime tanık olmuştum. Özel eğitim almış Bakanlık görevlileri, kamplarda kurulan eğitim merkezlerinde, çocuklara bu konuları anlatıyor ve duyarlı olmalarını sağlıyorlar.

Bir çocuğun baskı altına alınarak, zorlanarak veya türlü oyunlar yardımıyla bir yetişkin ile girdiği her türlü seksüel etkileşim "cinsel çocuk istismarı"dır. İstismara birkaç örnek:

*Çocukların özel bölgelerine ve genital bölgelerine sürtünülmesi, dokunulması, öpülmesi,

*Yetişkinin çocuğa kendi genital organlarını göstermesi, dokundurtması,

*Çocuğun kendi genital bölgelerine dokunmasının istenmesi,

*Çocukla uygunsuz bir şekilde seksüel ögeler üzerine konuşulması.

İyi dokunuş: *Anne-babanın çocuğa sarılması ve öpmesi,

*Büyükanne-büyükbabanın sevgi ile çocuğa sarılması ve öpmesi,

*Öğretmenin "aferin" diyerek çocuğun başını okşaması,

*Akrabaların çocuğa kısa ve sevgi ile sarılması ve yanağından veya alnından öpmesi,

*Çocukla el sıkışma,

*Anne-babanın veya doktorun çocuğa temizlik veya sağlık için dokunması,

Kötü dokunuş ise:

*Çocuğu korkutan/utandıran/endişelendiren dokunuşlar,

*Çocuğu zorlayan ve/veya canını acıtan dokunuşlar,

*Dokunuş esnasında veya sonrasında çocuğa bunun "sır" olduğunun söylendiği dokunuşlar,

*Çocukların iç çamaşırlarının kapattığı bölgelerine dokunulması,

*Çocukların dudaklarından öpülmesi,

*Çocuğa vurmak, tokat atmak, iteklemek, canını acıtacak şekilde etini sıkmak,

Peki ebeveynler ve yetişkinler bu konuda ne yapmalı, nasıl önlem almalı?

Çocuklarınıza ilk öğretmeniz gereken şeylerden birisi, vücutlarının sadece ve sadece onlara ait olduğunu öğretmektir. Çocuklarınıza "Bu vücut sana ait ve sen istemediğin sürece -biz dahil- hiç kimse vücuduna dokunamaz" diyerek, bu aitlik duygusunu ve bilincini aşılayın. Sık sık bu sözleri ona sevgiyle tekrarlayın. Hareketlerini gözlemleyin. Arkadaşları ile veya aile bireyleriyle etkileşimlerinde bu bilginin aksi bir hareket görürseniz, çocuğunuzla tekrar konuşun ve kim olursa olsun hoşlanmadığı bir tavır ya da dokunuşla karşılaştıklarında "Hayır'" demesinin, onun hakkı olduğunu; "Hayır" dediğinde cezalandırılmayacağını ya da ona kötü davranılmayacağını aksine bu davranışının takdir edileceğini söyleyin.

Peki bütün bunlara ne gerek vardı. Hani biz Müslümandık ve hani dinimiz bize çocukların kutsal birer emanet olduğunu ve onları incitecek biç bir hareket yapmamamız gerektiğini öğretiyordu.

Ve son olarak, ben öyle kimyasal hadım, kastrasyon bilmem neden anlamam; aslanlar gibi idamdan anlarım. Çocuk istismarcılarına, uyuşturucu ile çocukları ve büyükleri zehirleyen ve azmettirenlere, terör suçlularına ve eskiden olduğu gibi, kasten ve taammüden insan öldürenlere, adaletin sarsmaz terazisinden geçtikten sonra idam cezası verilmesi uygundur vesselam!

Muhabbetle efendim!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner131

banner1

banner133

banner199