Günümüz insanının en önemli arayışı mutluluk arayışıdır. İnsan mutlu olduğu zaman kendine ve çevresine katkı sağlayabilir, verimli olabilir ve her şeye sağlıklı bakabilir. Peki nedir mutluluk?

Mutluluk, isteklere eksiksiz olarak ulaşmaktan duyulan sevinç ve övünç hissidir. Ayrıca mutluluk, göreceli bir kavramdır. Yani herkesin mutluluğu farklıdır. Size mutluluk veren şey, bir başkasına acı verebilir. Kişinin hedeflerine göre mutluluğu ya maddi ya da manevi alanda gerçekleşebilir. Bir an için mutluluğu herkes yakalayabilir, fakat kalıcı mutluluğa ulaşmaktır asıl olan. Mutluluğun asıl kaynağı duygular değil, ruhi özdür. Gerçek mutluluk fizik değil, fizik ötesi bir olgudur. Yani mutluluk bedenden değil bedenin içindeki ruhtan kaynaklanmaktadır.

Bir çok insan mutluluğu maddi nesnelerde arayarak peşinden koşuyor ve bunu bir amaç edinerek sonunda mutsuz oluyor. Mutluluk bir amaçtan ziyade bir sonuçtur. Çünkü eylemlerin sonucu olarak ortaya çıkar. Örneğin; bir oduncu çok çalıştıktan sonra dinlenmek için oturur, terini siler ve bir bardak serin su içer. Ve o an kendini mutlu hisseder. İşi bitmemiş olsa bile yani amacına ulaşmasa bile eylemlerinin sonucu olarak mutlu bir an yakalamış olur.

Mutluluk hem toplumsal hem de bireysel bir olgudur. Yani insanlar bir araya gelip mutlu olabilirler. Veya ıssız bir adada tek başına da mutlu olabilir. Çünkü mutluluk başkalarından kaynaklanan bir olgu değildir. Bireysel özden kaynaklanan bir olgudur.

Günlük yaşamın telaşından, koşuşturmasından, karmaşasından birey kendini dinlemeyi, kendiyle olmayı unuttuğu için olmalıdır ki özünün farkına varamıyor ve tanrısal bağlantıyı kuramıyor. Ve bu da kişiyi anlamını bulamadığı bir mutsuzluğa itiyor. Mutsuz olunca da yaşamdan zevk alamıyor yaşadığı gerilim stres bedene yansıyor, ve insan hem bedensel hem de ruhsal hastalıklarla boğuşup yaşamını tüketiyor.

Tüm bu kısır döngüyü, Orijinal Yoga Sistemi çalışmalarını uygulayarak çözümleyebilirsiniz. Çalışmalar nefesle başlıyor, nefes almaya başladıkça tüm hücreler canlanıp farkındalık sağlanıyor, vücut çalıştırma teknikleriyle beden makinamız canlanıp onarılıyor ve meditasyonla zihin arınıp bağlantıya açık hale geliyor, ve ruhi özle bağlantı sağlanıldığında da insan kısır döngüyü kırarak gerçek mutluluğu deneyimliyor...

Yazan: Aslı GÜVEN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1