banner128
banner222

Anne ve babanın yaşamı boyunca çocuğunu büyütmesi, eğitimi, işe girmesi ve evlendirmesinden değerli ne olabilir ki. Yaşam süreci içerisinde de kendi hayatlarından ödünler vererek her türlü fedakârlık yapmak ve özveride bulunmayı ön koşul olarak görüyorlar.

Kendi yaşamlarını yok sayıyorlar…

Ancak çocuklar ve gençlerin iyi yetiştirilebilmesi, Aile-Okul-Öğrenci üçlüsünün koordineli ve disiplin içerisinde olması temel koşuldur.

Başarılı sonuç alabilmenin ön koşulu;

Öğretmenin nefesi, Anne babanın kesesi, Öğrencinin de hevesi ile mümkündür.

Şu acı gerçektir ki; eğitim birliğinin bozulması, beraberinde özel okulların açılması öğrenci ve velilerin müşteri olarak görülmesi eğitimde kaliteyi bozduğu gibi, velilerin kesesine göz dikilmiştir. Nitekim anne baba bu ağır yükü kaldıramamaktadır.

Eğitim sistemi bilimsellikten uzak, dinci eğitim dayatmaları ile öğrencilerin hevesleri yok edilmektedir.

Özel okullarda öğretmenlere uygulanan maaş ve ücret yetersizliği ile devlet okullarında sözleşmeli ve ücretli öğretmen çalıştırılması kaliteyi düşürerek öğretmenlerin saygınlığı yok edilerek nefesi kesilmiştir.

Dünyanın hiçbir yerinde Afrika ülkelerinin bir kısmı hariç hiçbir yerinde böyle bir eğitim sistemi görmek olası değildir.

Ne yazık ki; eğitim sistemimiz iyi ve kaliteli bir nesil yetiştirmek üzerine kurgulanmaktan uzaktır. Düşünmeyen, sorgulamayan kalitesiz işlerde ve asgari ücretlerle çalışmak zorunda kaldıkları ortamlarda çalışmaya zorlanan bir yapı içermektedir.

Ne acıdır ki; topluma böylesi kalitesiz bir eğitim sistemini dayatan siyasetçiler ve yöneticilerin çocukları kolejlerde ve yurtdışında eğitim almaktadır…

Çağın teknolojik gelişmeleri, televizyon, internet, cep telefonları gibi sanal aletlerin var oluşu gelişmekte olan çocukları olumsuz etkilemektedir. Henüz bilinçleri oluşmamış bu gençler tıpkı esrar bağımlılığı gibi teknoloji bağımlısı oluyorlar, bu çok tehlikelidir.

Eğitimin sacayağında sorunlar yumağı öğretmenin nefesi, ekonomik zorluklar içerisindeki anne babanın kesesi yanında öğrencinin hevesi son derece önemlidir.

Zira

Bilinçli eğitim alan gençlerin iyi meslek sahibi olmaları sonucu yaşamları daha da kolaylaşacaktır, çocuklarımıza ve gençlere bu bilinç verilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner220

banner133