Sayılı gündü ve bitti. Ramazan geldi geçti. O bir sevgiliydi, yılda bir kez giriyordu hayatımıza ve öyle bir bereket, öyle bir rahmet getiriyordu ki, nasiplenenlere helal olsun.

Oruç Allah emriydi ve inananlar, sırf emir büyük yerden diye oruç tutuyorlardı. Tutmayanların da kendi çaplarında bahaneleri vardı. Hepsi hoş görülmeliydi; görüldü de…

Oruç, sağlık açısından da büyük faydaları olan bir eylem. Aynı zamanda da ibadet. Düşünebiliyor musunuz, hem sağlık bulacaksınız ve hem de sonsuz rahmete, berekete mazhar olacaksınız. Uzmanlar, yılda bir ay vücudun belirli bir süre aç bırakılarak bir nevi detoks yapılmasını öneriyor. Yani, bu perhiz, vücudumuz için gerekli. Zaten öyle olmasaydı Allah, kullarının bu kadar uzun günlerde aç kalmasını emreder miydi?

Peygamber Efendimizin 8 Ramazan tuttuğu rivayet edilir. Bu durumda, Resulullah’ın dar-ı bekaya irtihalinden 8 yıl önce orucun farz kılındığı anlaşılıyor.

Ülkemizde uzun yıllardır oruç tartışıldı durdu. Bir grup, oruca çok erken başlanıldığını, ölçünün, beyaz iplikle siyah ipliğin ayırt edilmesi zamanı olduğunu savunurken, bir başka grup ise, takvimlerdeki imsak vaktinin çok geç olduğunu, bundan en az 15 dakika önce yeme içmenin kesilmesi gerektiğini savunuyor.

Ne olursa olsun, geldi geçti işte. Adeta, aklımızı başımızdan uçuran sevgiliden ayrılır gibi Ramazana veda zamanı. Hem de bayram vakti.

Bir hatırlatma...

Sosyal medyada da çok tartışıldı. Yılbaşında, Anneler gününde, sevgililer gününde hep indirim yapılıyor da Ramazanda ne oluyor ki her şeye bindirim yapılıyor. Aslında en çok indirim yapılması gereken zaman Ramazan ayı değil mi? Hem de bol bol sevap var ucunda.

Peki Ramazan boyunca fiyatları yükseltip halkı kandıranlar, başınız göğe erdi mi? Zengin olabildiniz mi? Eğer zengin olduysanız, o zaman pazar pazar dolaşıp perperişan olmanız niye? Böylelerini Allah ıslah eylesin. Ramazanı fırsat bilip insanlar doğru hizmet edenlere, yardımda bulunanlara da Allah selamet versin.

Salı günü Ramazan Bayramı başlıyor. Herkesin bayramı kutlu olsun. Ama ne olur bayram, zehir olmasın. Trafikte adeta katliam yaşanıyor. Yollar daha ilk günlerden kan gölü.

Bir yandan da ülkemizin güneydoğusunda bölücü terör örgütüyle amansız bir mücadele veriliyor. Yine ocaklara ateş düşüyor. Allah güvenlik kuvvetlerimize dayanma gücü versin ve zafer nasip etsin. Şehitlere rahmet, gazileri sağlık ve selamet versin. Ailelerine de sonsuz sabırlar ihsan etsin Mevla'mız.

Geçmiş bayramların tadında güzel bir bayram geçirmenizi temenni ediyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyoruz.

Muhabbetle efendim!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133