Çocukluğum yaylalarda inek çobanlığı yaparak geçti. O yılları arıyorum. Yaylalarda otlak vardı, hayvan vardı,doğallık vardı. Herşeyden önce huzur vardı.
      Yıllar geçti,bir süre yaylalardan ,okul,askerlik ve iş hayatı nedeniyle uzak kaldık.Nihayet emekli olduk.Benim gibi emekli bir gurup arkadaşlarla bir ekip oluşturduk.Isminide YAYLACILAR GURUBU koyduk.Aramızda gazeteci ,iş adamı gibi şahsiyetler var.Firsat buldukça bölgedeki yaylalarımızı ziyaret ediyoruz.
       Geçen sene başladığımız geziler devam ediyor.Bu yıl ramazan ayı olmasına rağmen henüz iki bölgeye gittik.Gittiğimiz yerlerdeki tespitlerimizi dile getirmeye çalışıyoruz.Simdi  birazda bunlardan bahsetelim.
      Trabzonluların kullandığı yaylarımızın % 95 ı Gümüşhane ve Bayburt illerimizin mülkî sınırları içinde.Görüştüğümüz yayla sakinleri bu durumun hizmet noktasında  kendilerini olumsuz etkilediğini söylüyor. Yollar çok kötü. Yeşilyol projesi kapsamında yapılan yollar yerinde sayıyor. Yaylalarda su sorunu yaşanıyor.
      Yıllar öncesinde hayvancılık için kullandığımız yaylalar maalesef son yıllarda sadece günü birlik kullanılıyor. Hayvancılık bitmiş. Yaylada yağ yok,süt yok,peynir yok.Et başka yerlerden geliyor.
     Yaylalarımızın bir diğer önemli sorunu denetimsizlik.Isteyen istediğini şekilde arzu ettiği yere bina yapıyor. Çarpık binalar hat safhada.Kapalı yerlerde sigara yasağını uygulayan yok.
      Eğer bölgemizde turizmde ilerlemek istiyorsak bu yanlışlardan vaz geçip,başta yetkililerimiz olmak üzere , yayla sakinleri, işletme sahipleri velhasıl herkes üzerine düşeni yapmalı.
      Gümüşhane ve Bayburt valilikleri özel idaresi,Trabzon Büyükşehir belediyesi acilen bu yollara el atmalı.
      Kaçak binalar konusu kontrol altına alınmalı ,sigara yasağı,işletmelerdeki fiyat tarifeleri gibi benzer  konular mutlaka denetlenmeli...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133