banner128

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumla değiştirilen Anayasanın kendisine verdiği yetki ile üniversitelerin boşalan rektörlüklerine ve yeni kurulan üniversitelere rektör atamaları yapıyor.

  Rektör atamaları, YÖK yasası gereği seçimle yapılıyordu. Her zaman eleştirdiğimiz bir sistemdi bu. Çünkü seçime o zamanki adıyla Yard. Doç, yeni adıyla Doktorlar ve daha üst kariyerdeki öğretim üyeleri katılabiliyordu. Sanki üniversite, sadece onlarındı; araştırma görevlilerinin, okutmanların, idari kadronun ve hatta öğrencilerin üniversitesi değildi.

Bizim savunduğumuz şey şuydu: Üniversitede bir seçim yapılır, buna istediği kadar aday katılır. En çok oyu alan iki aday, ikinci tura kalır. Burada da en çok oyu alan, YÖK tarafından Cumhurbaşkanının onayına sunulur ve bu kişi rektör olarak atanır.

Bu hiç böyle olmadı. Üniversitelerde en az 6 aday şartı arandı ne hikmetse; aşağısı kurtarmazdı. Bunlar arasında seçim yapıldı. En çok oyu alan 3 kişi, en çok oyu alan sıralamasına bakılmaksızın yeni bir sıralamayla YÖK tarafından Cumhurbaşkanına sunuldu. Cumhurbaşkanı da, bu sırayı kendince değiştirebilme yetkisine sahipti ve geçmişte pek çok garabet yaşandı. En çok oyu alan aday yerine, onun üçte biri kadar oy alan, rektörlük koltuğuna oturtuldu. Bütün bunla çok yanlıştı. Şimdi ise yeni bur uygulama başlatıldı. Seçim filan yapılmıyor. Hangi kriterlere göre atama yapıldığı meçhul olsa da, Cumhurbaşkanı, kendi kriterlerine göre boş olan rektörlüklere, üniversitelerin Profesör Öğretim Üyeleri arasından atama yapıyor.

Gelelim beklenen atamaya; yani Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü atamasına. Profesör Emin Aşıkkutlu, uzun zamandır KTÜ Rektör Yardımcılığı yapıyordu. Parlak bir akademik geçmişi olan Aşıkkutlu, bazı çevrelerce, İlahiyatçı olması hasebiyle eleştiriliyor. Oysa onun atanmasına hiçbir engel yoktur.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Emin Aşıkkutlu’yu, özgeçmişine bakarak, çiçeği burnundaki Trabzon Üniversitesinin rektörlüğüne atadı. Şimdi yeni rektör, Üniversitenin gelişmesi için kolları sıvamalı ve hızlı bir şekilde eksiklikleri gidermeye başlamalıdır. Çünkü daha dekan atamaları, bölüm başkanı ve benzeri enstitü başkanları atamaları var sırada. Ve ayrıca da yeni yapılanmalar var. Bütün bunlar hiç de kolay değil.

 Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne de tanıdık bir isim getirildi.

  Prof. Dr. Orhan Aydın, KTÜ rektörlüğü için seçimlere katıldı ve kıl payı koltuğu Süleyman Baykal’a kaptırdı. Şimdi o da Tarsus Üniversitesini geliştirmek için kolları sıvamalıdır.

  Koltuklarını layıkıyla hak eden her iki rektörümüzü de tebrik ediyor, başlarına geçtikleri üniversiteleri hızla atağa kaldıracaklarına olan inancımızla, kendilerine başarılar ve kolaylıklar diliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner1