Merhaba,

Duş almak herkesin sevdiği bir şeydir. Gün içindeki koşuşturma bedeni ve zihni kirletmektedir. Bu yorgunluğu atmanın ve bedeni dinlendirmenin en etkili yöntemlerinden biri de duş almaktır. Peki zihnimiz veya iç organlarımız nasıl arınacak ve temizlenecek?

Düşünmediğimiz ve kafamızı bir şeylerle meşgul etmediğimiz bir saniyemiz bile yok. Hatta uykuda bile rüya görerek zihinimiz sürekli aktif olmakta. Zihnin kontrol altına alınıp, düşüncelerden uzaklaştırılması bir nevi zihne duş etkisi yaratmaktadır. Böylece zihin tekrar aktif olduğunda, eskisinden daha verimli çalışmaktadır. Bu çalışmanın adı Meditasyon.

Meditasyon nedir? Meditasyonun gerçekten ne olduğu ve nasıl uygulandığı konusunda büyük bir kargaşa vardır. Kelime anlamı olarak ‘’düşünceye dalma’’ olarak çevrilmiştir. Aslında düşünmeme demektir. Günümüzde meditasyon adı altında yapılan birçok çalışma bu durumdan çok uzaktır. Bazı çalışmalarda fon müziği eşliğinde sürekli konuşan biri vardır. Bu kişi sizin özel durumunuz veya genel bir durum hakkında olumlama cümleleri söyler. Bu zihni sakinleştirmez sürekli meşgul eder. Aslında meditasyon, zihni dinlendirmek ve normal uyanık halden tamamen farklı olan bilinç haline ulaştırmak için uygulanan özel bir tekniktir.

Meditasyon için kişinin öncelikle fiziksel olarak hazırlanması gerekir. Çünkü, meditasyon sırasında dengeli farkındalığı sürdürmek için beden, omurga, boyun ve baş dik tutulmalıdır. Bunun için çeşitli egzersizlerle beden esnetilmeli, gevşetilmeli ve güçlendirilmelidir. Yoksa kişi bedensel ağrı, sızı ve duruş bozukluklarından dolayı meditasyona giremeyecektir. Bu konuyla ilgili olarak Orijinal Yoga Sistemi bu tekniklerle kişiyi meditasyona hazırlamaktadır.

Daha sonra konsantrasyon gerekmektedir. Kişinin kullanacağı konsantrasyon teknikleriyle zihin bir noktaya yönlendirilir ve konsantrasyon başlar. Konsantrasyon zamanla kesintisiz konsantrasyona yani meditasyona gelişmektedir. Meditasyon sırasında birey hem pasif hem de aktiftir. Yani meditasyon halinde beden ile zihin pasif, bilinç ise aktiftir. Konsantrasyon sırasında zihin dalgalanmaları bağımsızca gözlemlenir ve yaşanan anın değeri anlaşılır. Birey kendine odaklanmayı öğrenir ve günlük kaygılardan uzaklaşır. Böylece zihin sakinleşir, yaşamın temposu yavaşlar ve zorluklarla daha kolay başa çıkılır. Bakış açısı değişir, olumsuzluk içeren sonuçlar büyütülmez. Olumsuz düşünceler kontrol altına alınır, düşünce

akışı olumlu yöne yönlendirilir ve duygusal tutarsızlık yok olur. Meditasyon teknikleri yaşamın anlamını kavramak ve içsel bilgeliği geliştirmek için etkili araçlardır. Bu teknikler sayesinde zihinsel gerginlik ve duygusal huzursuzluk ortadan kalkar, gerçek benlik algılanarak içsel gerçeklikle bağ kurulur. Meditasyon yapmak için şunlar öğrenilmelidir;

1. Bedenin gevşetilmesi

2. Otururken sırtın dik tutulması

3. Nefesin yavaş ve derin olması

4. Tarafsız tanık modunda olunması

5. Düşünceleri onlardan etkilenmeden izlenmesi

6. Dış çevrenin etkilerine tepki verilmemesi

Birey meditasyon sırasında zihnin derinliklerine ulaşarak mevcut potansiyelinin üzerine çıkar ve kendisiyle ilgili bir çok gelişme yaşar. Beden ile zihin koordinasyonu gelişir, sağlıklı beslenme gerçekleşir, sevgi dolu olur, enerjik, canlı ve neşeli olur, hayatındaki tüm toksik unsurlar ortadan kalkar. Bu eşsiz bilgilerin devamını okumak isterseniz Büyük yoga üstadı Akif Manaf’ın Yoga Dhyana Meditasyon adlı kitabını öneririm. Bu kitapta uygulayabileceğiniz birçok teknik de verilmiş.

Sevgilerimle...

*Kaynak: Büyük Yoga Üstadı Akif Manaf, ‘’Yoga: Dhyana- Meditasyon’’ kitabı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133