12 EYLÜL 1980

Herkes kendi çıkarına 11 ve 12 Eylül’ü ele aldığından bu ikisinin arasındaki zamanı fark edemiyorlar.  

Sokakların kan gölü olduğu bir ortamda süre gelen serüvende Türkiye Büyük Millet Meclisi fiilen görev yapamaz haldeydi, bu görev yapamamazlığını takdir etmek vahşeti kabullenmek ve savunmak demektir.

Destek ortamına dahil olan tüm unsurlar kendini sorgulamaktan uzak girişilen belirsiz bir savaş, tüm bunlara paralel örgütsel ve bilinçli Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırma projesi, tam manası ile iktidar ve muhalefetin desteği ile yürütüldü.

Ülke birbirini boğazlatılır hale geldi, bugün ihtilali yapanların ipini çekenler o gün ihtilalin baş savunucusu idiler.

Naraları yedi mahalle öteden duyulan kardeş kardeşe vurdurulma ortamı, o dönemi hatırlayan sağ duyulu her vatandaş tarafından değerlendirilirken farklı yaklaşımlar içerisinde olanlar ise kendilerini ihtilalin kurbanları arasında görmektedirler.

12 Eylül Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisine Anayasa’da verilen görevi gerçekleştirdiğinden, sebeplerini de kamuoyu ile paylaşmışlardır.       İhtilalin anatomisi içerisinde yönetim belli bir süre sonra sivillere bırakılması ile görevini yaptığı gerekçesiyle asker kışlasına geri döndü.

Neden ve niçin 11 Eylül’de akan kan ve hasımlık 12 Eylül’de son buldu derseniz 11 Eylül günü iktidar ve muhalefetteki siyasiler ülkenin gidişatının nereye gittiğini fark edemediler, veya fark ettikleri gibi davrandılar.

12 Eylül’ü yaşayan bir  basın mensubu olarak olayların gidişatını ve olabilecekler karşısında Türkiye nereye gidiyor diye sayısız insanların infiallerini yazmış ve yayınlamıştık.

Her alanda ürkütücü bir ortamda bulunan Türkiye, bugün yükselen bir yıldız konumunda ise bunun bir destekcisi de TSK’dır .

O günlerin tahlilini bugün vicdanı teyit içerisinde yapalım, vicdanı red ile değil, bu ülke bizim sahipleri de bu ülkede yaşayanlardır.           Tekrarlanmaması dileğiyle…

NEVZAT YILMAZ


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber