banner128
banner222

AKÇAABAT ZİRAAT ODASI FINDIK BAHÇELERİNDE BAKTERİYEL HASTALIKLAR İÇİN UYARIYOR !

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU şu açıklamalarda bulunuyor; ilçemizde kırsal mahallelerden ilçe merkezine veya il dışına göçleri önlemek için tüm üreticilerimize ulaşarak onları mahallelerinde tutacak tarım faaliyet alanları oluşturmak için gayret ettiklerini belirtiyor. Eğer bizler kırsal mahallelerde kişi başı geliri artırırsak , üreticilerimizi doğduğu yerde doyurursak göç etmelerinin önüne geçmiş oluruz. Bu anlamda Ziraat Odamızda görev yapan ziraat mühendislerimiz ile istişarelerde bulunarak üreticilerimize nasıl faydalı olabiliriz , üreticilerimizin gelirlerini artırmaya yönelik neler yapabiliriz ve ilçemizde var olan ürünlere alternatif yeni ürünler eklemek gibi bir çok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bunların yanında var olan tarım ürünlerinde verim ve kaliteyi artırmak için saha çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan saha çalışmalarında külleme hastalığı , bakteriyel yanıklık, antraknoz , yeşil kokarca ve besin elementi noksanlığı gibi sorunlarla karşılaşılmıştır.

Üreticilerimizin karşılaştıkları sorunlar yerinde tespit edilip gerekli kültürel ve kimyasal mücadele yöntemleri ve uygulamaları kendilerine uzman personellerimizce anlatılıyor.

Akçaabat Ziraat Odası Personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Yaşar ÖZDEMİR saha çalışmalarında karşılaştıkları sorunlar hakkında şunları belirtti; külleme ve cevizlerde antraknoz haricinde fındık bahçelerinde dikkat çeken bir durumda bakteriyel yanıklık hastalığının yayılmış olmasıdır. Bir çok fındık bahçesinde dallarda uç kurumaları ve dalların kuruması , çotanaklar üzerindeki oluşan kahverengi lekeler bu dal yanıklığı hastalığının belirgin özellikleri arasındadır. Bu konuda üreticilerimize gerekli mücadele yöntemleri anlatılmış olup fındık bahçelerinde bakım , besleme , yabancı ot , hastalıklar ve zararlılarla mücadelesi gibi konularda teknik bilgi sunulmuştur.

Bakteriyel yanıklık ile mücadele çok önemlidir. Bölgemizdeki son yıllarda meydana gelen sıcaklık değişiklikleri hastalığın yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Burada hastalığa neden olan bakteriler yağış , rüzgar ve dezenfekte edilmemiş budama vb. alet kullanılması ile yayılış göstermektedir. Hastalıklı dallar dışarıdan bakıldığında ilk önce kurumuş gibi görünür , yapraklar kıvrılır ve sonra tüm dal kurur. Kültürel ve Kimyasal olmak üzere iki şekilde mücadele edilebilir. Mücadele edilmezse tüm alana yayılması kaçınılmaz olur.

Mücadele Yöntemleri :

Kültürel Mücadele:

· Fındık bahçeleri tesis edilecek yerlerde toprak normal derinlikte ve bitki besin elementlerince zengin olmalıdır.

· Taban suyu yüksek ve su tutan toprakların bulunduğu yerlerde bahçe tesis edilmemelidir.

· Gübreleme ve toprak işlemesi zamanında ve tekniğine uygun yapılmalıdır.

· Bahçe tesis edilirken sağlıklı fidanlar seçilmeli ve sonbaharda dikim yapılmalıdır.

· Hastalıkla bulaşık olan dallar kesilip imha edilmelidir.

· Budama sırasında bir ocaktan diğerine geçerken budama aletleri sık sık % 3 lük lizol eriyiği veya % 10 luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) batırılarak dezenfekte edilmelidir.

· Hastalıklı bahçelerde budama, bakterinin aktif olmadığı yaz ve kış aylarında yapılmalıdır.

· Budama artıkları bahçeden uzaklaştırılıp imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele olarak Bordo Bulamacı uygulaması önerilir.

1. uygulama : Hasattan sonra sonbahar yağışları başlamadan önce ,

2. uygulama : Sonbahar sonlarında yaprakların % 75-80’ inin döküldüğü bir devrede,

3. uygulama : İlkbaharda yaprak tomurcukları patlamaya başladığı bir devrede,

Hasat sonrası % 2’lik , sonraki uygulamalarda % 1’ik Bordo Bulamacı ( 100 litre suya 1000 g bakırsülfat + 500 g sönmemiş kireç ya da hazır preperatlar) ile ocaklar dipten dal uçlarına kadar iyice ıslatılarak yapılmalıdır.

Ayrıca haziran ayı içinde yine külleme devam eden bahçelerde mücadele edilmeli, yeşil kokarca , fındık kurdu ve dalkıran ile de mücadele için kimyasal ilaçlama yapılmalıdır. Bununla birlikte meyve oluşumu ve iç dolgunluğunu artırmak için içerisinde Bor, Çinko, Demir, Bakır, gibi iz element içeren yaprak gübreleri kullanılmalıdır. Makro element içeren MKP ile de gübreleme desteklenmelidir. Bahçe altı temizliği de yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki yabancı ot mücadelesi yapılmayan ve dip sürgünü temizlenmeyen fındık bahçelerinde külleme hastalığı ve bakteriyel hastalıklar hızla yayılım gösterir.

Not: İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 10 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimizi Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimine bekleriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner133

banner220