AKÇAABAT ZİRAAT ODASI FINDIKTA BUDAMA TİMİ SAHADA

Akçaabat Ziraat Odası Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Birimi Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Yaşar ÖZDEMİR tarafından üretici ziyaretleri yapılmaktadır. Üreticilerimizin sorunları yerinde görülüp tespitler yapılmakta gerekli önlem ve uygulamalar anlatılmaktadır.

Üreticilerimize , fındıkta budama , dip sürgün temizliği, tepe alma, toprak numunesi alımı, bordo bulamacı uygulaması, kireçleme, gübreleme, dalkıran ve kahverengi kokarca ile ilgili konularında bilgi verildi.

Budama , tepe alma ve dip sürgün alımı ile ilgili uygulama yapıldı.

Üreticilerimize bugüne kadar doğru bildikleri oysaki yanlış olan uygulamaları yerinde görme fırsatı doğdu. Budamada esas olan sık bahçelerin dikim mesafesine göre seyrekleştirilmesi (5-8 dala kadar düşürülmesi), güneşi fındık ocağının her yerine ulaşacak şekilde kesim işlemlerinin yapılması gerektiği , dip sürgün ve kesilen dalların toprak seviyesinden kesilmesi gerektiği ve budamadan sonra bordo bulamacı uygulaması yapılması gerektiği anlatıldı.

Yapılan toprak analizi sonuçlarına göre ihtiyaç duyulan yerlere kireç uygulaması yapılması , kireç uygulamasından 25-30 gün sonra öneriler doğrultusunda fosfor içeriği yüksek (MAP, TSP, DAP…) gibi gübrelerin ve yanmış hayvan gübresinin de bitkiye verilmesinin önemli olduğu anlatıldı. (Bordo bulamacı uygulaması için yaprakların %75-80’i döküldüğünde ilk uygulamanın yapılması 1 ay sonra ikinci bir uygulama daha yapılması tavsiye edildi. Budama yapılan bahçelerde budama sonrası muhakkak bordo bulamacı uygulaması yapılması gerektiği anlatıldı).

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber