AKES-DER Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu Rize Kalkandere İkizdere yolunda bulunan dere yatağındaki kumun boşaltılmasıyla ilgili konuştu.

“Kalkandere- İkizlere yolunda bulunan dere yatağından, santrallerin havuzlarını, dereyatağındaki kum dolgularını neye göre veya nereden bilgi alıp kendi boşaltıyor.   Kaç metreküp kum boşaltıldığının resimli ve videolu olarak kayıtları elimizde mevcuttur. Beton santrali ve taşocağı alanında faaliyet gösteren bu firmanın ismi tarafımızca bilinmekte, yetkili kurumlarca açıklanmadığı taktirde ismini kısa süre içinde açıklayacağım. Bizler vatandaş olarak bu firmanın arkasında net bir destekçisinin olduğunu düşünüyoruz, şayet bu düşüncemizde haklıysak bu desteğin ne derecede olduğunu bilmek istiyoruz. Kimlerden güç alarak bu dere yatağının boşaltıldığının bir an önce kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz.
13 yıldır bir kısmını ihale yolu ile bir kısmını ne olduğunu çözemediğimiz yöntemlerle boşaltan beton santrali ve taş ocağının dere yatağındaki kumu boşaltması ne kadar etiktir.  Ve aynı şekilde yine hidroelektrik santrallerinin normal şartlara uygun olmadığı ve firma sahibinin fetö’den ihraç edildiği ihraç edilmekle kalmayıp, 4-5 yıl cezaevinde yattığı belli olan bir firma nasıl oluyor da Kalkandere- İkizdere dere yatağındaki kumun boşaltılması işini hangi kişilerden güç alarak ihaleye çıkmadan alabiliyor. 
Aynı firma birçoğu resmi olmayan yöntemlerle çeşitli dere yataklarındaki kumları boşaltıyor.  Ve ne yazık ki uzun süreden beri takibinde olduğumuz ve ispatlayacağımız bilgiler dahilinde bu firmaya nerede kum varsa veya nerede dolgu malzemesi varsa bu firmaya öncelik tanınarak 13 yıldır ihale veriliyor. Bu firmadan, dere yatağından çıkardığı kumların alımı normal standartlar çerçevesinde hesaplanarak hiçbir zaman alım gerçekleştirilmemiştir.
Normal şartlar altında dere yatağındaki dolgu malzemelerinin resmi kurum tarafından tespiti yapılıp ölçüldükten sonra kaç metreküp kum olduğunun ortaya çıkması gerekirken bu bahsi geçen firma için böyle bir ölçümün yapılmadığı tarafımızca tespit edilmiştir. Boşaltılacak olan dere yatağının ihaleye açık olup her firmanın katılması gerekirken böyle bir uygulama ne yazık ki burada görülmemektedir. Uzun zamandan beri takip ettiğimiz bu olaydan devletimizin milyarlarca maddi kaybı vardır. Ve maalesef bizleri en çok üzen dere yatağının bilinçsiz olarak boşaltılması ve devletimizin zarara uğratılması. Firma gereken neyse devletimize ödemeli.
Ama şunu da hiçbir zaman unutmayalım, bu firmanın hangi koşullarda, hangi dere yatağından kaç metre küp kumu boşalttığını çok iyi bilenlerden biriyim. 18 Eylül 2022 itibariyle usulsüz olarak yapmış olduğu dere yatağındaki kum boşaltımı esnasındaki görüntüler elimizde mevcuttur. Açıklama yapılırsa bizleri tatmin edecek gerçeklerin paylaşılmasını önemle rica ediyoruz. 
Bu sebeple açıklama yapacak olan ilgili kurumların konuyu iyice araştırıp var olan yanlışın düzeltilmesi adına bizleri bilgilendirmesini ve yine Rizeli yetkililerden bu firmayla ilgili resmi izin belgelerini kamuoyuyla paylaşmalarını talep ediyoruz.” Diyerek sözlerine son verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber