banner238

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel fındığı sordu…

Beraberinde CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman’ın da yer aldığı heyetle TTB’yi ziyaret eden Özgür Özel’e, Meclis Başkanı Nevzat Özer ile Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan tarafından borsanın çalışmaları ve de özellikle fındık sektörü ile ilgili bilgiler verildi.

Fındığın Türkiye için çok önemli bir tarımsal ihraç ürünü olduğunu bildiklerini belirten Özgür Özel, özellikle katma değeri yüksek ürünler haline dönüştürüp ihraç ederek daha fazla döviz kazanmamız gerektiğini bildirerek, ihracatı arttırmak için yapılması gerekenleri sordu.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’da borsa olarak fındığı üretiminden tüketimine kadar bir bütün kabul ederek verim ile kaliteyi arttırma çalışması yaptıklarını hatırlatarak, “Trabzon, Türk fındığının yüzde 9’unu üretiyor ama ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını yapıyor. Biz birim alandaki üretimimizi dekarda ortalama 100 kilogram yerine 200-300 kilograma çıkararak, dünyaya daha fazla fındık yedirmek, dolayısı ile de ihracat gelirimizi 4-5 milyar dolara çıkarma hedefi için sektörün tüm tarafları ile çaba gösteriyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber