CUMHURİYET ŞEHRİ SİVAS GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER 100.YILDA 100 GAZETECİ SİVAS TARİHİNE HAYRAN KALDI

Sivas Gazeteciler Cemiyetinin 30.kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyetin 100.kuruluş yılı dolayısıyla Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan programda tarihi yerleri gezen Gazeteciler ziyaretten memnun ayrıldı. Rize’den RİGADER Başkanı Faik Bakoğlu ile İsmet Kösoğlu ve Ömer Yılmaz’ın katıldığı programda Kıbrıs ve Azerbaycan’dan katılan 100 Gazeteci 100 yıl önce Cumhuriyetin temelinin atıldığı tarihi şehirde o yılların hayalini yaşadı.

Yurdun dört bir tarafından Kıbrıs ve Azerbaycan’dan katılan yaklaşık 100 gazeteci rehber eşliğinde Sivas’ın tarihi yerlerini gezdi. Buluşmada Rize Gazeteciler Derneği RİGADER başarılı bir temsilcilik yaptı. Gezi programında en çok ilgiyi Hamidiye Millet bahçesindeki tarihi donanımlar çekti. Rize’ye göre çok büyük bir alanda kurulan Millet Bahçesi içinde Osmanlı döneminde orduya At yetiştiren Hamidiye Harası Valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek turizme kazandırılmış. Harada gösteresi amaçlı kullanılan atlara bende binerek bir tur attım.

Dünyada tek Savaş Atları Müzesi Sivas’ta

Hamidiye Millet Bahçesinde, dünyada sadece Sivas’ta bulunan Savaş Atları Müzesi’ni çok ilgi gördü. Mükemmel bir alan hazırlanmış.

Ulu Camii, Çifte Minare, Gök Medrese, Şehir Müzesi, Kongre Müzesi ve şehir meydanını gezdiler. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta çok önemli bir değere sahip olan Kongre Müzesi’nin içinde ve önünde hatıra fotoğrafı çektiren Gazeteciler tarihi yerlere hayran kaldı.

Sivas Gazeteciler Cemiyetinin 2019 da düzenlediği TGF toplantısına Rize olarak katılmıştık.2019 da Yıldızeli İlçesindeki Termal otelde konaklamıştık bu kez merkezde Büyük Sivas Otelinde ağırlandık.

Sivas Valiliği ve Belediye ziyareti

Rize ekibi olarak Rize-Sivas arası 463 km ve 7 saate yakın bir yolculuğumuz oldu.04.00 de Rize’den hareket ederek Trabzon-Gümüşhane-Kelkit-Gölova-İmranlı-Zara üzeri Sivas merkeze 11.00 de varınca Valiliğe yapılan ziyarete biz katılamadık. Otele yerleşim sonrası Belediyeye yapılan ziyarete katıldık.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin katılan gazetecilere hoş geldin derken kısa bir tanışma oldu. . TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, federasyon çalışmaları hakkında Başkan Bilgin’e bilgi vererek basına desteklerinden dolayı da teşekkür etti.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de yaptığı konuşmada "Ortak gayemiz şehrimize ülkemize hizmet etmek. Basınla uyum içinde çalışıyoruz. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı şehirde Cumhuriyetin 100’üncü yılında sizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sivas’ta 2 Üniversite

Sivas’ta İki Üniversite bulunuyor.9 Şubat 1974 yılında açılan Cumhuriyet Üniversitesi ile 2019 yılında açılan Bilim ve Teknoloji üniversitesini ziyaret ettik.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 5. Anadolu Buluşmaları programı dolayısıyla Sivas’a gelen TGF heyeti protokol ziyaretleri kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesini ziyaret etti. TGF heyeti daha sonra Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul’u ziyaret ederek federasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yabancı dil ile eğitim yapılan Üniversite mükemmel bir eğitim öğretim yuvası. Teknik anlamda kaliteli bir okul. Laboratuvarları konusunda hiçbir masraftan kaçınılmamış. Savunma Sanayii, Uçak ve Uzay konusunda eğitimde öncü bir Üniversite.2019 yılında kurulduğu için çok yeni bir Üniversite 2.yıl lisans yılı. Yapılan AR-GE çalışmaları gösteriyor ki nitelikli bir Üniversite.

ODTÜ mezunu Rektör Prof.Dr. Mehmet Kul, üniversite çalışmaları hakkında bilgi vererek, 2019’da kurulan üniversitenin özellikle Savunma Sanayi ve tarımsal alanlarda ihtisaslaşmış ve önemli projeler gerçekleştirdiğini anlattı. TGF heyeti, üniversiteyi gezerek yapılan bilimsel çalışmaları yerinde gördü.

Gazeteciler Sivas’ın tarihi yerlerine hayran kaldı

Gazeteciler Sivas Gazeteciler Cemiyetinin görevlendirdiği arkadaşların rehberliğinde Sivas’ın tarihi yerlerini gezdi. İlk olarak Hamidiye Millet Bahçesi’ni gezen gazeteciler özellikle dünyada sadece Sivas’ta bulunan Savaş Atları Müzesi’ni çok beğendiler. Aynı alanda benim gibi at binip, ok atan gazeteciler daha sonra Ulu Camii, Çifte Minare, Gök Medrese, Şehir Müzesi, Kongre Müzesi ve şehir meydanını gezdiler. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta çok önemli bir değere sahip olan Kongre Müzesi’nin önünde hatıra fotoğrafı çektiren TGF heyeti tarihi yerlere hayran kaldı.

TGF Anadolu buluşması coşkulu yemek ile sona erdi

Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu 5.Anadolu buluşmaları programı coşkulu bir etkinlikle

sona erdi. Programa TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın yanı sıra Sivas Vali Vekili İhsan Maskar, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, BBP Genel başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin dört bir yanından, KKTC ve Azerbaycan’dan 100’ün üzerinde gazeteci katıldı. Programda konuşan Sivas Gazeteciler Cemiyeti başkanı Hakan Sezerer, gazetecileri 4 yıl aradan sonra Sivas’ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Sezerer, ayrıca Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin 30. Kuruluş yıldönümünü kutladıklarını ifade etti. Başkan Sezerer’e 3 gün boyunca bizlere karşı gösterdikleri yakın ilgi ve alaka için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

TGF Genel başkan Yılmaz Karaca, konuşmasında mesleki sorunlara dikkat çekti. Genel Başkan Yılmaz Karaca “Basının sorunları çok fazla özellikle internet yasası büyük mağduriyet yaşatıyor. Koşulların düzeltilmesi ve haksızlığın giderilmesini bekliyoruz. İnternet gazetelerinin yanı sıra gazete, TV, radyolar ve gazete çalışanları da zor durumda" dedi. Karaca, desteklerinden dolayı BBP Genel başkanı Mustafa Destici’ye de teşekkür etti. BBP Genel başkanı Mustafa Destici de basının onurlu bir meslek olduğunu belirterek, her zaman basının yanında olacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından cemiyete destek sağlayan kişi ve kurumlara plaket verildi.

30 yıllık Cemiyet

Son akşam yemeğinde Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin 30.kuruluş yıldönümü için hazırlanan pasta kesildi. Gecede sahne alan sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Sivas Halkoyunları gösterileri ve Sivas âşıkları da geceye renk kattı.

Kısaca söylem istenirse, tarih kokan güzel Sivas gezilmeye layık bir şehir. Kışı çok soğuk olduğu söylenir ama Kasım ayındaki ısıtıcı sıcak ve insanların yakın ilgisi bizlere memleketimizde olduğumuzu hatırlattı. Cumhuriyetin 100.yılı anısına bütün caddelerin Türk Bayrağıyla donatılması mükemmel bir manzaraydı.

Teşekkür ederken Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanım değerli dostum kardeşim Hakan Sezerer’e ve ekibine nice 30 yıllar diliyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber