DSİ, RİZE’NİN HIRÇIN DERELERİNİ DİZGİNLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Rize İçin Hizmet Ürettik, Son 21 yılda 104 adet tesisi hizmete aldık.

Rize’ye yapılan yatırımlar hakkında detaylara değinen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “2003-2024 yılları arasında Rize ilimize toplam 13.964.585.888TL yatırım yaparak, 104 adet tesis hizmete aldık. Bu tesislerin 4 adedi İçme suyu, 83 adedi taşkın kontrol, 17 adedi ise HES tesisidir” dedi.

Taşkın Riskini Azaltıyor, Vatandaşlarımızın Can ve Mal Emniyetini Güvence Altına Alıyoruz

Karadeniz’in zorlu coğrafyasında Rize’nin dereleri ıslah etmek için büyük bir gayretle çalışmaların devam ettiğini belirten Genel Müdür Balta, “2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 83 dere ıslahı ile Rize şehir merkezinin yanı sıra, 158 adet yerleşim yeri ve 17.070 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. Hali hazırda Rize ilimizde 37 adet taşkın kontrol işimiz devam etmekte olup, 6 adet taşkın kontrol projemizde yatırım programındadır. Bunun yanı sıra Rize ilimizde makinalı çalışmalarımızla da derelerimizi daha güvenli hale getirmeye ve olası taşkınlar öncesi bentlerimizi temizleyerek, tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz”

Derelerimize Estetik Ve Emniyeti Ön Plana Çıkaran Köprüler İnşa Ediyoruz

Rize’de taşkın kontrol inşaatları muhtevasında çok sayıda araç ve yaya köprüsü inşa edildiğini belirten Genel Müdür Balta, “Rize’de inşa ettiğimiz taşkın kontrol projelerimizle birlikte, derelerimize tabir-i caizse gerdanlıklarını takıyor ve çok sayıda köprü inşa ediyoruz. Karadeniz’in bu zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz araç ve yaya köprüleri, vatandaşlarımızın günlük yaşamını oldukça kolaylaştırmaktadır. İnşa ettiğimiz bu köprüler neticesinde vatandaşlarımızdan aldığımız geri dönüşler bizi fazlasıyla mutlu etmektedir” dedi.

Rizeli Vatandaşlarımıza Memba Kalitesinde Bir İçme Suyu Sağladık

Rize’nin en önemli yatırımlarından biri olan Rize İçmesuyu Projesinde gelinen son noktayı açıklayan Genel Müdür Balta, “2019 yılında Rize Civar Yerleşimleri 1. Kısım İçmesuyu İsale Hattı inşaatını tamamlayarak hizmete almıştık. Bu iş kapsamında 57,10 km uzunluğundaki isale hattı inşa ettik. Akabinde Rize Civar Yerleşimleri 2. Kısım İçmesuyu İsale Hattı işine başladık. Bu işimizi de 2021 yılında tamamlayarak hizmete aldık. 2. Kısım işimizde de 67,80 km bir isale hattı döşedik. Rize İçmesuyu projemizin son ayağı olan olan Civar Yerleşimleri 3. Kısım İçmesuyu İsale Hattını ise 2023 yılında tamamlayarak, Rizeli vatandaşlarımızın içme suyu sorununu çözmüş olduk. Şuanda memba kalitesindeki içme suyu vatandaşlarımızın çeşmelerinden akmaktadır.”

Rize İlimizde “Taşkın Erken Uyarı Sistemleri” Aktif Olarak Kullanılıyor

Rize İlimizde taşkınlarla mücadelede önemli bir rol oynayan taşkın erken uyarı sistemlerine de değinen Genel Müdür Balta, “Taşkınlarla mücadelede, yukarı havzadaki su seviyesinin yükselmesinin tespiti, Vatandaşların can ve mal kaybını önleyebilmek adına, hayati bir önem taşıyor. DSİ olarak bu konuda da adım attık ve pilot bölge seçtiğimiz Doğu Karadeniz’de Trabzon’da 34 Rize’de 35, Giresun’da 49, Gümüşhane’de 5 ve Bayburt’ta 2 olmak üzere, toplam 125 adet taşkın erken uyarı sistemi kurarak işletmeye aldık. Şuanda bu sistemlerimizi aşırı yağışlarda aktif olarak kullanıyoruz. Rize İlimizde son yağan aşırı yağışlarda bu

sistemlerimiz hayati bir rol oynadı. Sistemlerimizin uyarıları neticesinde yağışlardan etkilenen yerleşim yerlerine hızlıca müdahalelerde bulunmuş ve böylelikle rahmet olan yağmurların bir afete dönüşmesinin önüne geçilmişti.” İfadelerini kullanmıştı.

Suyun Gücünü Enerjiye Dönüştürüyor, Rizeli Vatandaşlarımızın Hizmetine Sunuyoruz

Rize’deki yenilenebilir enerji kaynaklarına da değinen Genel Müdür Balta şöyle devam etti: “Trabzon İlimizde son 21 yılda 17 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisini işletmeye aldık. Bu 17 HES tesisimizin kurulu gücü 343,49 MW, yıllık enerji üretimi ise 1,32 milyar kiloWatt.saat'tir. Rize’de Planlama ve Proje aşamasında 3 adet HES tesisimiz bulunmaktadır. Bu tesislerimizle ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan son derece mutluyuz.” dedi.

Rize İlindeki çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Rizelilerden özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan vatandaşlarımızdan almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber