FARKINDA BİR GENÇLİK, TEMİZ GELECEK

Let’s Do It Türkiye ve Sivil Yaşam Derneği ekibi tarafından koordine edilen, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve birçok paydaşın desteğiyle birlikte tüm Türkiye’de eş zamanlı Dünya Temizlik Günü etkinliği gerçekleştirildi.

İklim değişikliği ile birlikte atık yönetimi ve çevre bilincinin önem kazandığı günümüzde bilinçsiz tüketiminin olumsuz getirisi olan çöp körlüğüne dikkat çekmek Dünya Temizlik Günü her yıl 'Atıksız Bir Dünya' ilkesi ile Eylül ayının üçüncü cumartesi günü kutlanmakta. Dünyanın en büyük sivil çevre hareketi olan Dünya Temizlik Gününde 81 il genelinde atık farkındalığını arttırmak için doğaya bırakılan atıklar ve çöpler toplandı. Trabzon’da bu yıl etkinliğin adresi Beşirli Sahili ve 100. Yıl Park alanı oldu. Let’s Do It Trabzon İl Temsilciliği’nin koordinesinde, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün ve Ortahisar Belediyesi’nin desteklerinde; paydaş kurum ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla çevreye atılan pet şişe, izmarit, poşet gibi doğada uzun yıllar kalan ve çevreye ciddi zararları olan atıklar toplandı.

Etkinliğe katılan gönüllülerle birlikte atık toplayan Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Ozan Çetiner yaptığı açıklamada: ”Dünya Temizlik Günü etkinliğini çok paydaşlı bir ortamda, toplumun her kesimiyle iş birliği içerisinde gerçekleştiriyoruz. Temiz bir Türkiye ve Trabzon için gönüllü gençlerimizle atık farkındalığını arttırmak için her zaman olduğu gibi bugün de sahadayız. Gençlerimize sürdürülebilir temiz bir gelecek sağlamak, yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmek durumundayız. Bu kapsamda Bakanlığımızın birçok projesi, gönüllülük ve eğitici faaliyeti bulunmakta. Gençlerimiz Gençlik Merkezlerimizdeki Yeşil Beceriler atölyelerinde ve Çevre Timlerinde atık üretmemeyi ve gereksiz tüketime dur demeyi amaçlayan farkındalık çalışmaları ve projeler yürütmekte. Gençlerimizi, bu gibi projelere başvurmaları ve gönüllü olarak yer alabilmeleri adına Gençlik Merkezlerimize davet ediyorum.” dedi.

Let’s Do It hareketi Trabzon Temsilcisi ve Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi Gönüllüsü Duygu Yeldan, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ve Ortahisar Belediyesi’ne, sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllü gençlere etkinliğe verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ederek, “Dünya Temizlik Günü küresel bir farkındalığın büyük bir başlangıcıdır. Çöp körlüğünü yenmek, atıkları doğru yönetmek şüphesiz yeryüzündeki herkesin sorumluluğudur. Biz, sorumluluğumuzu kabul ediyor ve bunu geleceğe taşımak istiyoruz.” dedi.

Etkinliğe katılan 145 kişinin topladığı 540 kg atık madde ve çöp, Ortahisar Belediyesi’nin personelleri tarafından çöp toplama araçları ile alandan taşındı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber