İmamoğlu'ndan İstanbul'da etkili olan yağışla ilgili açıklama: Gün boyu sürecek, yarın da devam edecek

Meteoroloji, AKOM ve AFAD'ın uyarılarının ardından beklenen sağanak yağış dün akşam İstanbul'da etkili oldu. Gök gürültülü yağış, sabaha kadar aralıklarla devam etti.
HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ
Sabah saatlerinde ise Arnavutköy, Alibeyköy, Sarıyer ve Esenyurt gibi birçok noktada sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Sokak ve caddeler göle dönerken araçlar yollarda kaldı. Bazı ev ve iş yerlerini ise su bastı.

"YAĞIŞ YARIN DA DEVAM EDECEK"
Süreci İSKOM'dan takip eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, "Belki de küçük bir yağışta bile çok sorunlu ortamlarda yaşadığımız manzaraları oldukça minimize etmiş durumdayız. İstanbul'un kanalizasyon sistemiyle ilgili özellikle ilçe belediyelerimizin sorumluluk alanları var. 39 ilçemizle koordineli çalışıyoruz. Yağış gün boyu sürecek, yarın da devam edecek" ifadelerini kullandı.
ESENYURT'A DİKKAT ÇEKTİ
Esenyurt'tan gelen görüntüleri hatırlatan İBB Başkanı, "Bugün yine belki gün içerisinde bazı görüntüler vatandaşlarımızın önüne düşebilir. Mesela Esenyurt. Aslında geçen Esenyurt'ta yaşadığımız su baskınından daha düşük yükle yağış aldı ama çok kısa sürede aldı bu yağışı. Malum bu kronik sorunun olduğu alanda bir sel baskını yaşandı. Ama yine arkadaşlarımız orada hazırdı. Bu yıl sonunda oradaki sorunu tamamen kaldıracağız. Ne yazık ki orada daha önce de su havzasına dere yatağının yıllar öncesinde imara açılması üzerine ve dere yatağının akışının değiştirilerek devam ettirilmesinin bugün yaşanan kronik sonuçları diyebiliriz." dedi.
"VATANDAŞLARIMIZ TEDBİRLİ BİR ŞEKİLDE DIŞARI ÇIKSIN"
İmamoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: "Tüm vatandaşlarımızın tedbirli şekilde dışarı çıkmasını istiyorum. Binlerce çalışanımız bu tür anları çok iyi deneyimlemiş ve çok doğru noktalarda bulunan ekiplerimiz var. Anında müdahale edilebilen durumdayız. Daha da şiddetlilerini yaşadık. Çok hazırlıklı ekiplerimiz olduğunu gururla ifade edebilirim.
"DÜNYAYA VERDİĞİMİZ ZARARIN GERİ DÖNÜŞÜ"
İklim değişikliği meselesi önemli. Dünyanın ve ülkemizin herhangi bir yerine düşen anlık yoğun yağışların temel sorunu bu. Şehirleşmeden tarım alanlarının yok edilmesine hatta ormanların tahrip edilmesine varıncaya kadar dünyaya verdiğimiz zararın bize geri dönüşü diyebiliriz bu yağışlar için"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220