banner238

KTÜ üretimin olduğu her yerde

Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Çaykara ve Dernekpazarı Kadın Kooperatifi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında KTÜ yöresel üretime destek sağlayacak

Trabzon’un Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinde yaşamlarını sürdüren ve emeklerini ekonomiye dönüştürmek için bir araya gelen kadınlar tarafından kurulan Çaykara ve Dernekpazarı Kadın Kooperatifi (ÇAYDER) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında eğitim, AR-GE, proje ve teknik konuları kapsayan bir protokol imzalandı. KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen protokol törenine Çaykara İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ersin Birkan, ÇAYDER Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Sayar, Başkan Yardımcısı Mülkiye Yazıcı, Kooperatif Müdüresi Betül Çakır ve İş İnsanı Hasan Hüsnü Okur katıldı.

BÖLGEMİZ, ÜRETİM İÇİN ELVERİŞLİ

Protokol imza töreninde katılımcılara seslenen KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Karadeniz kadının güçlü ve çalışkan olduğuna vurgu yaparak, “Başta yöresel ürünler olmak üzere, katma değeri yüksek yeni 15 ürün ile organik üretim yapan ve tamamı kadın üreticilerden oluşan ÇAYDER’i yaptıkları çalışmalardan dolayı kutluyorum. Bölgemize değer katan, ülkemizin tamamına üretim nokrasında örnek olan ÇAYDER Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Sayar nezdinde tüm kooperatif üyelerini tebrik ediyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak, üretimin olduğu her yerde olacağımızı defaatle dile getirmiştim. Bölgemiz üretim için elverişli. Bu toprakları üretim için değerlendiren ve hedef olarak Dernekpazarı ve Çaykara ilçelerinin organik havza haline getirmek isteyen yöremiz kadınlarına başarılar diliyorum. Protokolümüz hayırlı olsun” dedi.

PROTOKOL 1 YIL SÜRECEK

ÇAYDER Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Sayar ise KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’ya teşekkür ederek, “Üreteceğimiz ürünleri ÇAYDER Kadın Kooperatifi çatısı altında oluşturacağımız kendi markalarımız ile öncelikle yöre ve ülkemizin tamamına, ardından oluşturulacak yurt dışı bağlantıları ile farklı ülkelere ulaştırmak arzusundayız. Bu doğrultuda bize destek veren bölgemizin markası KTÜ’ye ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı beyefendiye teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, ÇAYDER Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Sayar ve Başkan Yardımcısı Mülkiye Yazıcı arasında protokol imzalandı. İmzalanan ve 1 yıl sürecek olan protokol kapsamında KTÜ tarafından ÇAYDER üyelerine eğitim ve proje desteği sağlanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber