ŞİDDDETİ DURDURMAKTA KARARLIYIZ

HEGEM Vakfı Kurucu Başkanı Adem Solak, 2022 yılı çalışma raporunun Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar’a teslim edildiğini belirterek artık yeni yılda saha çalışmalarına daha hız vererek projenin amacına ulaşması noktasında çalışmalara devam edileceğini söyledi.

Sivil mücadele ağı kuruldu…

Şiddet meselesinin sadece ülkemizde değil dünyada önüne geçilemeyecek toplumsal ciddi bir hastalık halini aldığını belirten HEGEM Başkanı Adem Solak “Bu projeye inanan katkı sağlayan sorumluluk sahibi olarak gönüllü bir şekilde elini taşına altına koyan binlerce insan şiddetle mücadelede kararlı. Biz bu sorunu aşacak içinde olduğumuz koşullar ne kadar zorlu olursa olsun değerli akademisyenleri çabası ve ortaya koyduğu kıymetli tespitler ve çözüm önerileri ile Türkiye’de şiddetle mücadele noktasında büyük bir sivil mücadele ağı kuracağız” dedi.

Adalet Bakanlığı tam destek veriyor…

2021 yılı içinde Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı yönetici ve uzmanları ile Vakıf Bilim ekibi olarak ortak proje geliştirme çalışmaların yürüdüğünü belirten HEGEM Vakfı Kurucu Genel Başkanı Adem Solak, 2022 yılı çalışma raporlarına dair şu açıklamaları yaptı:

“HEGEM Vakfı ile 25 Devlet Üniversitesi arasında planlanan proje bağlamında 10’ar yıllık işbirliği protokolleri imzalandı. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğün resmi çağrısıyla Ankara’da 8 Bakanlık adına 17 Genel Müdürlük ve proje paydaşı üniversite rektörlerinin katılımıyla proje bilgilendirme toplantısı yapıldı. 25 pilot il belirlenerek Sosyal Arabuluculuk Koordinatörlüğü kuruldu.”

Yeni yılda eğitim çalışmaları devam edecek…

Seçilen pilot iller bağlamında sertifika programlarına 3 binin üzerinde bireysel katılım oldu. Yeminli sosyal arabuluculuk programı teorik aşamayı başarı ile bitirenlerin sayısı 2 bin 237 ve şiddet önleme formatörlüğü programını başaranların sayısı 754’tür. Yeminli Sosyal Arabuluculuk Sertifika program katılımcılarının çalıştıkları Bakanlıklara göre dağılımı ise şu şekilde:

Adalet Bakanlığı yüzde 34, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK yüzde 33, İçişleri Bakanlığı yüzde 20 20023 yılına yönelik İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kamu çalışanlarına yönelik sertifika programları ile ilgili Aydın Adnan Menderes Üniversitesi koordinesinde anılan programlarla ilgili yeni kayıt dönemi de başlamıştır.

Şiddetle Mücadele Vakfının (HEGEM) 2023 yılı Doğu Karadeniz Bölge Toplantısına Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi 3.Ceza Daire Başkanı Fatih Aksoy, HEGEM Vakfı Kurucu Başkanı Adem Solak, HEGEM Trabzon Hukuk İşleri Sorumlusu Av.İbrahim Keskin, HEGEM Alternatif Çözümler Merkezi Müdürü Anıl Solak’ın yanı sıra birçok kamu ve şube müdürü, akademisyenler, iş insanları, eğitimciler ve gazeteciler katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133