banner238

TESOB’dan turizme yönelik hediyelik eşya sektörünü destekleyecek proje

TESOB Başkanı Metin Kara, turizm sektöründeki hediyelik eşyaların yaklaşık yüzde 90’ının dışarıdan Trabzon’a geldiğini belirterek, “35 katılımcının yer alacağı bu proje ile hedefimiz öncelikli olarak ahşap hediyelik eşyaların şehrimizde üretimini sağlamak, girişimciliği ve istihdamı artırmaktır” dedi.

“35 KİŞİ YARARLANACAK”

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Mobilyacı İşadamları Derneği ortaklığıyla hazırlanan “Gençler CNC Tezgâhı ile İş Hayatına Atılıyor” isimli 358 bin Euro bütçeli projenin, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi başkanlığı tarafından desteklenmesine karar verildi. TESOB Başkanı Metin Kara, Trabzon’daki üretimi, istihdamı ve girişimciliği artıracak projenin onay almasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu projeye istihdamda ve eğitim hayatında olmayan 15-29 yaş arası 15 kadın, 15 erkek ve 5 engelli olmak üzere toplam 35 kişi katılacak. Amacımız katılımcıların makine teknolojileri alanında istihdam edilebilirliğini artırmak ve girişimci olabilmelerini sağlamak için, CNC ve lazer kesim makinesi üzerinden ahşap işlemeyi öğrenmelerini sağlamak, turizm sektörüne yeni hediyelik eşya üretmek, mesleki ve uygulamalı eğitimler vermektir.”

“HEDİYELİK EŞYALARIN YÜZDE 90’I ŞEHİR DIŞINDAN GELİYOR”

TESOB Başkanı Metin Kara, Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turist sayısının her geçen gün arttığını hatırlatarak, “Turistlere yönelik yaptığımız anket çalışmasında, yöreye özgü hediyelik eşyalarda çeşitlilik olmadığı için hediyelik eşya almayı tercih etmedikleri sonucu ortaya çıktı. Ayrıca Trabzon’da satılan hediyelik eşyaların yüzde 80’i Çin’den, yüzde 10’u yurt içindeki büyük illerden geliyor ve sadece yüzde 10’u şehrimizde üretiliyor. Bu projeyi hazırlarken ana amaçlarımızdan biri de kentimize özgü hediyelik eşyaların şehrimizde üretilmesiydi. Umarız 12 ay süreli projemiz hem sektörün eleman ihtiyacını karşılar, hem de girişimci sayısının artmasına yardımcı olur. Projeyi hazırlayan Eğitim Müdürümüz Erhan Eroğlu ve ekibine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol



Günebakış Trabzon Haber