banner237
banner238

TİSKİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU YAPILDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü 2022 yılı Olağanüstü Genel Kurulu, Norm Kadrosunun İptal ve İhdası” ile “Tarife Cetveli” olmak üzere iki ayrı gündem maddesiyle toplandı. Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan toplantıda, 6360 sayılı kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüştürülen beldelerde içme ve kullanma suları için alınacak ücretlerde uygulanan “en düşük tarifenin %50'sini geçmeyecek şekilde belirlenir.” hükmünün 31.12.2022 tarihi itibariyle sona erecek olması ve kentsel ile kırsal alanların tespitinin ardından tarife cetvelinde yapılacak güncelleme görüşüldü. Gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi. 

31 ARALIK’TA SON BULUYORDU
Genel kurulda konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “6360 sayılı kanunun süresinin 31 Aralık 2022 itibariyle sona erecek olması ve geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında kararlaştırdığımız kırsal ve kentsel alan düzenlemesiyle TİSKİ yeni tarifelerini 1 Ocak’tan itibaren uygulayacak. Meclisimizin aldığı kararla, bir kısım köyden mahalleye dönüşen yerler kentsel mahalle oldu. Yine beldeden mahalleye dönüşen yerlerdeki imarlı alanlar, kentsel alan; imar dışı kalan alanlar da kırsal alan olarak kaldı. Beşikdüzü ilçemizde beldeden dönen yerler olmadığı için bir tek sahile sıfır olan Denizli Mahallesi’nde eskiden yüzde 75 indirim varken, artık Denizli Mahallesi bu indirimden yararlanamayacak” dedi. 

KIRSAL MAHALLEDE İNDİRİM DEVAM 
Başkan Zorluoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim normal tarifelerimizde Akçaabat, Ortahisar ve Yomra dışındaki sahil ilçelerimizde yüzde 8 indirim var. İçerideki ilçelerimizde ise yüzde 46 gibi bir indirim var. Örneğin Ortahisar’da 9 lira olan suyun metreküpü, Şalpazarı’nda 5 lira. Yine buradaki beldelerde suyun metreküp fiyatı yine 5 lira olarak devam edecek. Kanundan kaynaklanan yüzde 75 ve 50 oranındaki indirimler statüsü değişen yerler için kalkıyor. Ortahisar, Akçaabat ve Yomra’da beldeyken mahalleye dönüşen yerlerin imarlı kısımlarında Ortahisar’daki tarife neyse o uygulanacak. İmar dışındaki yerlerde ise kırsal mahalle olduğu için yüzde 75 indirim devam edecek” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol



Günebakış Trabzon Haber