TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz;

Trabzon’da düzenlenen “Türkiye’de Meslek Odaları: Oligarşinin Merkez Üsleri” konulu konferansta konuşan Türkiye Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddiasına tepki göstererek, “TSK’ya iftira atmıştır. Vatan hainliğin diğer bir şekli olan bu söylem ve ithamlarla bir STK başkanı 'terör örgütü propagandası yapmış' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamaktan imtina etmemiştir.” dedi.

Trabzon Varlıbaş Çok Amaçlı Salonda CİHANNÜMA Derneği tarafından düzenlenen programa KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Cihannuma Genel Başkan Yardımcısı Dr. Köksal Hamzaoğlu, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Temiz, kurum amirlerinin yanı sıra ve çok sayıda davetli katıldı.

On Birinci Kalkınma Planı Döneminin (2019-2023) , STK’ların daha çok tartışıldığı, öneminin anlaşıldığı, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiği bir dönem olmasının beklenildiğini belirten Başkan Türkyılmaz, “STK’ların kalkınma sürecinde vatandaşlar için birçok seçenek sunan yapılar haline dönüşmesi Türkiye’nin kalkınma sürecine güçlü bir destek sağlayacağı, On Birinci Kalkınma Planı Döneminde, güçlü, çeşitli, çoğulcu, sürdürülebilir bir sivil toplum için uygun ortam oluşturularak sosyal ve ekonomik kalkınma süreçlerine katılımlarının sağlanmasının temel amaç olduğu belirtilerek STK’ların Ülke kalkınmasındaki önemi açıkça belirtilerek raporlanmıştır.

SİYASAL DURUŞ, STK’LARIN ÖNÜNDE EN BÜYÜK ENGEL

Meslek kuruluşlarının amaçları dışında faaliyette bulunamayacakları ve yönetimlerinin oluşması sürecinde siyasî partilerin aday gösteremeyeceği Anayasa ile hükme bağlandığını belirten Başkan Türkyılmaz, “Anayasada açıkça ifade edildiği gibi meslek kuruluşları, ilgili mesleğin disiplinini, ahlâkî prensiplerini korumak, meslek mensupları arasın daki dayanışmayı sağlamak, meslek mensuplarıyla toplum arasındaki ilişkileri düzenlemek ve kamu yararına çalışmasını sağlamak üzere kurulmuş olan kamu tüzel kişiliğine sâhip kuruluşlardır. Bunların, kuruluş amaçlarının dışına çıkarak siyasallaşmaları, belli siyasî partilere angaje olmaları, doğal olarak tarafsız kalmalarına ve kendilerinden beklenen görevleri yerine getirmelerine engel oluşturmaktadır.”şeklinde konuştu.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, STK’ların önemine dikkat çekerek, CİHANNÜMA Derneğine katkılarından dolayı teşekkür etti.

CİHANNÜMA Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Köksal Hamzaoğlu, günün anısına Başkan Türkyılmaz’a bir plaket sundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133