TMO’nun fındık satışı…

“Karardan memnun olmayanlar stokçulardır”

Fındık sanayici ve ihracatçısı Edip Sevinç, TMO’nun aldığı fındık satış kararını olumlu olarak değerlendirerek; “TMO'nun piyasaların önünü açmak ve stokçuların spekülasyon heveslerine fırsat vermemek için yapacağı Türk fındığı ve ülkemiz açısından tamamen doğrudur” dedi.

Trabzon’da entegre fındık işleme tesisi ile sanayicilik ve ihracatçılık yapan Özgün Gıda’nın ortaklarından olan Edip Sevinç, fındık sektörünün bir bütün halinde değerlendirilmesi ve ona göre uygulamaların yapılması gerektiğini belirterek, TMO’nun son aldığı fındık satış kararı ile ilgili şu görüşleri savundu:

“Fiyat ilanından sonra piyasada fiyatların bu derecede geri gelmesi stoklarda aşırı miktarda fındık olduğunu göstermektedir. TMO’nun satış kararına itiraz eden çevrelerin ellerindeki ürünü satamayacakları endişesine kapılmaları da bunun göstergesidir. Çünkü daha kimse TMO’dan fındık almamışken, piyasa fiyatlarının bu şekilde gerilemesinin başka bir izahı olamaz.”

Serbest piyasada herkes ve her kesimin istediği şekilde davranmasının en doğal hakları olduğunu belirten Edip Sevinç; “Ancak, devlet nasıl ki üreticiyi korumak için taban fiyat vererek alım yapıyor ve belli bir miktarda ürünü piyasadan çekiyor. Aynı devletin ihracatın önünü açmak ve fındığın spekülatif stok ürünü haline gelmesini engellemek de görevidir. Devlet de bu görevini, bu satış kararı ile ifa ediyor” dedi.

-Bademin 2 katına yükselmesi…

Devletin üretim ve ihracata dayalı bir kalkınma hedefini benimsediğine dikkat çeken Edip Sevinç; “Spekülatif hareketlerle fındık ihraç fiyatının Amerikan bademinin neredeyse 2 katına kadar yükselmesi ancak birilerine menfaat sağlayabilir. Üreticiye ve ülkemize yarar sağlamaz” diyerek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Esasen, Sayın Cumhurbaşkanı zaten sezon başında ilan ettiği destekleme fiyatı ile ve daha sonra da serbest piyasada belli bir yere yükselen fiyatlarla üretici memnun edilmiştir. Memnun olmayan kesim stokçulardır. Sonuçta bu bir ticari tavırdır. Herkes aldığı riskin bedelini öder ya da ödemez. Bunlar piyasanın gerekleridir. TMO doğru yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı büyük yanlışları söylerken, doğruyu da söylemek görevimizdir. Bundan sonra da özellikle dünya piyasalarını bilen uzmanların görüşlerine başvurulması da devletimizin menfaati gereğidir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220