TRT’de Nitrat Kirliliğini Anlattık

İl Müdürlüğümüz, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü teknik elemanlarından, konu uzmanı, Ziraat Mühendisi Bahar Karadeniz’in katıldığı canlı yayın radyo programda nitratın ne olduğu, bu konuda yürürlükte bulunan ‘Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği’nin içeriği, Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak dere, göl gibi alıcı ortamda tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan kirlilik izleme çalışmalarının kapsamı, nitrata hassas bölgeler ve bu bölgelerde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Nitrat İzleme çalışmaları kapsamında ilimizde yer alan 19 dere ile 2 gölden periyodik su numuneleri alınmaktadır. Alınan numunelerin analizlerinde nitrat, orto-fosfat, toplam fosfor, toplam azot, çözünmüş oksijen, ph, ve sıcaklık parametreleri düzenli olarak izlenmektedir. Her türlü veri Nitrat İzleme Sistemine aktarılarak Bakanlığımızın tarafından da izlenmesi sağlanmaktadır.

İnsan ve çevre sağlığı bakımında önem derecesi yüksek olan Nitrat kirliliği konusunda üreticilerimizin bilgi sahibi olmaları, tarımsal faaliyetlerinde bilinçli tercihlerde bulunmaları kilit önemdedir. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yapıldığı arazinin toprak analizinin yaptırılması gerekmektedir. Böylece gerekli olan kimyasal gübrenin alınıp, uygun miktarlarda kullanımı yoluna gidilmelidir. Yanı sıra bilinçsiz sulama, hayvansal gübrelerin yanlış depolanması ve yanlış kullanımın da önüne geçilmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber