banner237
banner238

VALİ BAYDAŞ LOJİSTİK LİMANDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

İSMET KÖSOĞLU

Ülkemizin devasa projelerinden olan İyidere Lojistik Liman projesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Vali İhsan Selim Baydaş, İyidere Lojistik Limanı’nı ziyaret ederek yüklenici firma yetkililerinden projedeki son durum hakkında bilgiler aldı. Ardından, Lojistik Liman inşa sahasını gezerek yapılan çalışmaları yerinde gördü. Vali Baydaş, İyidere Lojistik Limanı’nda ana mendirek ve geri saha dolgu imalatlarına devam edildiğini toplamda 12,65 milyon ton dolgu imalatı yapıldığını belirtti. Ana mendirekte 1950 metre dolgu yapılmış olup, %72 oranında tamamlandığını vurgulayarak toplam 488 bin metrekare olan geri saha alanının 390 bin metrekaresinin (%80) tamamlandığını belirtti. Projede ilerleme kaydedildiğini ifade ederek Rize’nin ve bölgenin geleceği açısından büyük öneme sahip olan İyidere Lojistik Merkez’in gerek lojistik gerekse ekonomik olarak büyük önem taşıdığını ifade etti.

İyidere Kaymakamı Eray Gürsoy, İl Genel Meclis Başkanı Sabit Karafazlı ve lojistik merkezi şantiye şefi İbrahim Ahmetoğlu’nun eşlik ettiği incelemelerde eşlik ettiler.

Doğu Karadeniz bölgesinin Rusya, Orta Asya'ya ve Kafkasya ile bağlantısını sağlayacak olan İyidere Lojistik Limanı, uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri olacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte oluşacak katma değer ve istihdamla Rize’nin ekonomisine de önemli katkısı olacak.

Limanın Teknik Özellikleri;

Ana Mendirek: 2700 m

Tali Mendirek: 470 m

Rıhtım: 1210 m (-15 m su derinlikli)

Ro-Ro Rıhtımı: 270 m (-12 m su derinlikli)

İmalat Kalemleri

20 milyon taş dolgu

13.000 ton betonarme çeliği

630.000 m³ beton

18.900 ton çelik kazık

Liman Kapasitesi

3 milyon ton Genel Kargo

8 milyon ton Dökme Yük

100 bin Konteyner

100 bin araç Ro-Ro Kapasitesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber