banner128
banner238

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği’nden Dünya Su Günü Çalıştayı…

22 Mart ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle temiz suyun önemi ve sürekli temini konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği’nde çalıştay düzenlendi.

Moderatörlüğünü Trabzon Tarım ve Orman eski İl Müdürü Ali Çankaya’nın yaptığı çalıştaya öğretim üyeleri, kamu yöneticileri, mimar ve mühendislerin yanı sıra doğasever vatandaşlar katıldı.

Trabzon TEMA İl Temsilcisi ve KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zafer Yücesan sunumunda su ve sulak alanların önemine değindi. Yücesan, su kısıti bir ülke olduğumuza, bu bakımdan suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerektiğine ve sulak alanların özellikle biyo çeşitlilik ve su düzenleyicisi rolleri olduğuna vurgu yaptı.

Yücesan ayrıca, son yıllardaki yağış düzensizliği ve iklim değişikliğinin etkilerine de değindi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı TİSKİ Genel Müdürlüğü İçme Suları Şube Müdürü Çevre Mühendisi Derya Yeter de Trabzon İlinde içme suyu temini konusunda yaptığı sunumda; İçme Suyu Arıtma Tesisleri, Su Temini İçin Gerçekleştirilen Çalışmalar, Su Dezenfeksiyonu ve Kontrollerle İlgili Bilgiler verdi.

Çalıştayın moderatörlüğünü yapan Ali Çankaya da tarımın siyaset üstü ve stratejik bir sektör olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Su tarımsal üretimin en önemli girdisidir ve su tüketiminin yüzde 75’i tarımda kullanılmaktadır. Bu bakımdan doğru sulama yöntemi damlama ve yağmurlama sulama sistemleridir. Vahşi sulamadan vazgeçilmelidir. Milli Su Konseyi kurularak su potansiyeline göre havza bazında üretim deseni ve sulama sistemlerinin mutlak suretle planlanması gerekmektedir. Yeni bir tarım ve su sistemi için kamu, özel sektör ve STK temsilcileri birlikte uyum içinde çalışmalıdır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol