banner238

Filistin, bağımsız bir devlettir, başkenti Kudüs’tür

Kıymetli basın mensupları,  Değerli Trabzonlular;

1947 yılında başlayan ve kesintisiz olarak günümüze kadar devam eden işgal, sürgün, öldürme ve ablukalarla Filistinliler adeta bir cehennemin içinde yaşamaya mahkum edilmiş ve topraklarının büyük kısmını kaybetmiştir.

Filistin, bağımsız bir devlettir, başkenti Kudüs’tür ve Gazze, Filistin Devleti’nin bir şehridir. Bu gerçeği kimse değiştiremez.

İsrail, Gazze’de 16 yıldır devam eden ablukayla 2,5 milyon insanı açlığa, karanlığa, hastalıklara ve ölüme terk etmiş, şehri bir açık hava hapishanesine çevirmiştir.

Mülteci olan Gazzelilerin ata topraklarına dönmek için 7 Ekim 2023 tarihinde meşru müdafaa kapsamında başlattıkları operasyonu bahane eden İsrail, başta Gazze olmak üzere Filistin şehirlerine orantısız, evrensel hukuku ve insan haklarını hiçe sayan acımasız bir saldırı başlatmış, çocukları, kadınları ve masum sivilleri katletmiştir.

İsrail’in 20 gündür devam eden insanlık dışı saldırılarında ölenlerin 1500’den fazlası ne yazık ki çocuklardır!

Ayrıca İsrail tarafından Gazze’ye yönelik yapılan saldırılarda Türk vatandaşları da hayatını kaybetmiştir.

Tarihte eşine rastlanmayacak bu vahşette, İsrail devleti, hastaneleri, camileri, kiliseleri, masum insanların sığındığı yerleri bombalayacak kadar canileşmiştir.

Evrensel hukuk kurallarını hiçe sayan İsrail yönetimi, Soykırım, İnsanlığa Karşı Suçlar, Savaş Suçu ve Saldırı Suçlarını en ağır şekilde işlemiş, bütün bu eylemlerle çocuk katili bir terör devleti olduğunu dünyaya ilan etmiştir!

İsrail, uluslararası toplumun tüm baskılarına rağmen Gazze halkını açlık, sefalet ve zorla sürgüne mahkûm etmiştir.

Filistin halkını yok etmek amacıyla, tüm kutsal kitapların lanetlediği eylemleri yapmaktan geri durmayan zalim İsrail, açık ve inkâr edilemez bir soykırım yapmakta, insanlığa karşı suç işlemektedir.

Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı bu soykırım, insan hakları ihlalleri ve savaş hukukuna aykırılıklar sebebi ile Saadet Partisi İl Başkanlıklarımızca bu suçun faili olan İsrailli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Gerekli soruşturmanın yapılarak faillerin tespit edilmesini, delillerin toplanmasını ve Adalet Bakanı’ndan bu hususta görüşünün sorularak bu suçları işleyen şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın ve işlemlerin yapılarak dava açılmasını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Mağdur ve mazlum Filistinli kardeşlerimizin haklarını savunma, seslerini duyurma ve faillerin en ağır şekilde cezalandırılması amacıyla yapacağımız bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını, bu vahşetin ve barbarlığın da bir an önce son bulmasını diliyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber