KESK FİLİSTİN İÇİN YÜRÜDÜ

Bugün burada yıllardan beri ABD ve İsrail’in zulmüne uğrayan Filistin halkıyla dayanışmak, 14 Mayıs günü İsrail Devleti tarafından hunharca katledilen 65 Filistin kardeşimizi anmak ve onurlu direnişlerine destek vermek, 

ABD ve İsrail saldırganlığını kınamak protesto etmek için toplanmış bulunmaktayız.
Hepinize hoş geldiniz diyor, Saygıyla selamlıyoruz

Sevgili dostlar bundan 70 yıl önce 14 Mayıs 1948 yılında başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı Emperyal Devletlerin desteği ile kurulan İsrail Devleti kuruluşundan hemen sonra Filistin topraklarında işgalini yaygınlaştırmış bu işgale karşı çıkan Filistin halkına karşı katliamlarda bulunmuştur.

İşte İsrail’in kuruluşu sırasında gerçekleştirdiği ve “tarihte kanlı Pazar” olarak bilinen katliamın yıl dönümünde ABD büyük elçiliğini kasıtlı olarak Filistin halkının, Müslümanların ve diğer semavi dinlerin kutsal şehri olan Kudüse taşıyarak büyük bir provokasyona yol açmıştır.
Birleşmiş milletler Kudüsü tüm semavi dinlerin kutsal şehri olarak belirlemişken ve ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı Kudusün İsrail’in başkenti olduğuna dair kararını hayata geçirmesini bizler baştan beri açık bir provakasyan olarak nitelendirmiş ve yaptığımız basın açıklamalarıyla kararın geri alınmasını istemiştik.

ABD ve İsrail’in Emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüsü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşama yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektir.

Nerenin başkent olacağına ABD yada İsrail Politikacıları değil Filistin halkları karar vermelidir.

Buradan Trabzon’dan emek ve demokrasi güçleri olarak sesleniyoruz. 

ABD, provokasyona yol açan bu kararından derhal vaz geçmelidir.

ABD provokasyonunu sonrası Filistin halkının barışçıl gösterilerini silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail Devletini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu katliam bugün itibariyle 65 Filistinlinin ölümüne ve 3000 den fazla Filistinlinin yaralanmasına yol açmıştır.

Sevgili dostlar, Değerli basın mensupları

İsrail Devleti B.M tarafından katliam suçlusu olarak yargılanmalıdır.

ABD ve Emperyal Devletler tüm güçlerini derhal orta doğudan çekmelidir. 

Filistin Devletinin tam bağımsızlığı B.M tarafından resmen tanınmalıdır.
Filistin’den zorla göçe gönderilmiş olan tüm Filistinli göçmenlerin derhal ülkelerine dönmeleri B.M tarafından sağlanmalıdır. 

İsrail işgal ettiği tüm Filistin ve Suriye topraklarından derhal çekilmelidir.
Sevgili Dostlar, Basınımızın değerli temsilcileri

Bizler Türkiye’nin Emek ve Demokrasi güçleri olarak Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini başlangıcından beri desteklemiş olan ve yine  bizlere emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesine önderlik  etmiş, yol göstermiş olan  68 kuşağı Türkiye Devrimcilerini  Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını yeniden anıyor mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz.

Yine son olarak buradan Bugün ki siyasal iktidara da sesleniyoruz. İki gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde kesmeyi kabul etmediğiniz İsrail ile ikili ilişkilerinizi derhal gözden geçiriniz, imzaladığınız ikili anlaşmalara derhal son veriniz.

ABD nin emperyal projesi  olan ve tüm ortadoğuya savaş kan ve göz yaşı getiren BOP eş başkanlığından derhal ayrılınız. ABD’nin askeri üstlerini  kapatınız  Başta Suriye olmak üzere Orta Doğudaki tüm komşularımızLA barışa ve karşılıklı güvene dayalı yeni bir dış politika belirleyiniz. 

Filistin halkı yalnız değildir. Türkiye’nin tüm demokrasi güçleri olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ülkemize ve tüm orta doğuya özgürlük ve barışın gelmesi için mücadelecimizi sürdüreceğiz. Yaşasın Filistin Halkının özgürlük ve Bağımsızlık  mücadelesi  Kahrolsun EMPERYALİZM. 16.05.2018


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Engin NUR
                                                                                                                                                                                                                                                                                                      KESK Trabzon Şubeler Platformu
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Adına
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner131

banner1

banner133

banner199