banner238

TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK DOSTU AZERBAYCAN MECLİSİ MİLLETVEKİLİ GANİRE PAŞAYEVA HAYATINI KAYBETTİ

İSMET KÖSOĞLU

11-16 Eylül tarihlerinde Azerbaycan’ın Başkenti, Bakü’de yapılan Türk Dünyası 4.Gazeteciler Şurasına katılan Gazetecileri ağırlayan, sohbet ederek hediyeler verirken Şehit Ailelelerinide unutmayan Azerbaycan Milletvekili Ganire Pasahayeva 4 gündür yoğun bakımda tedavi görüyordu. Paşayeva yapılan tüm tedavilere cevap veremeyerek bugün hayatını kaybetti.

Bakü’de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alınan Ganire Pashayeva Türkiye den de gönderilen Hekimlerin çabasına rağmen yoğun bakımdan çıkamadı ve hayatını kaybetti. Bakü’de Gazeteci ve TV. Yorumcusu arkadaşım Rüfət Muradlı’nın haberiyle öğrendiğimiz vefat ı Türkiye’de ve Türk yurtlarında üzüntüye sebep oldu.

Türk dostu Ganire Pashayeva kimdir

24 Mart 1975 tarihinde Azerbaycan'ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü'nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nü bitirdi.

1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladı ve burada çok çeşitli görevlerde bulundu. 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfı'nın halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız aday olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisi'ne girdi. Millî Meclis'teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu'nun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu'nun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Gruplarının üyesidir. Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'ni temsil eden kurulun da üyesidir. Paşayeva, Azerbaycan Türkçesi'nin yanı sıra Rusça ve İngilizce biliyordu.

Astana Yayınları tarafından yayımlanmış "Aşk Başka" adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır.7 Ocak 2017 tarihten Dünya Alpagut Federasyonu As Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyordu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber