AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ARTVİN’DE GELECEĞİ ANLATTI

Şahin: “Hızlı gelişen ve değişen Dünya’da her geçen saniyede binlerce yeni gelişme olmaktadır. Yeni gelişmeleri içselleştirebilmek oldukça önemlidir. Çünkü kariyer rotamızın önemli imgeleri bu gelişmelerde gizlidir. Bugün birçok öğrencimizin hayali olan pilotluk mesleği bile gelecekte insansız hava araçlarının yaygınlaşması ile farklı bir boyutta yeni bir meslek başlığında hayat bulacaktır. Nitekim Berber-cerrahlık, kökenleri 13. Yüz yılda aynı meslek başlığında Avrupa’da hayat bulurken Cerrahlık bir bilim dalında ilermiş, berberlik ise ticari bir başlıkta hizmet sektörü sınırları içinde kalmıştır” dedi.

Ayrıca Şahin; “Motivasyon aynı zamanda güdüleme demektir. Dahası hayallerimize ulaşmak için harekete geçmemizi sağlayan momenttir. Motivasyon olabilmesi için bir hayalimizin amacımızın ve hedefimizin olması gerekmektedir. En önemlisi bir şirket gibi kendimizi tanımlayan vizyonlara ve misyonlara ihtiyacımız vardır. Başarı, kişinin yetenek ve yetişmeye bağlı olarak gösterdiği ansal ya da eylemsel etkinliklerinin olumlu ürünü ve bir işi istenilen biçimde bitirmek, istenileni elde etmek, istediğini bulmaktır. Başarının tek bir anahtarı vardır. O da çok çalışmaktır. Kişisel gelişim, herkes için bambaşka anlam taşımaktadır. Bu konuda herkesin reçetesi ise bir başkasınınkinden tamamen farklıdır. Kişisel gelişim kitapları okumak çok faydalıdır ama bu bir kişisel gelişim sürecinin bütünü değildir. Örneğin; müzik yetenekleri barındıran bir kişi için ileri müzik eğitimleri alması ve daha iyi müzik ürünleri ortaya koyabilmesidir kişisel gelişim. Ressam olmak isteyen bir öğrencinin bu alanda temel, genel ve ihtiyaca özgü eğitimleri alması da olabilir. Yaratıcılık artık günümüzün vazgeçilmezidir. Yaratıcılığın olduğu her alan yüzyıllar boyunca anılmıştır. Bugün “Tarihin Sıfır Noktası” olarak anılan ve insanlık tarihinin ilk tapınağı olduğu varsayılan Göbeklitepe’deki figürler bile bir yaratıcılığın günümüzdeki hayranlığını taşımaktadır. Yaratıcılık insanlığın gelişmesini ilerlemesini ve daha iyi refah düzeyinde yaşamasını sağlayan vazgeçilmez bir kavram, sektör, felsefe, bilim ve dahasıdır. Girişimcilik, yaratıcılığın bir eseri ve sonucudur. Girişimcilik artık günümüzde bir meslek olarak faaliyet göstermektedir. Bugün hepimizin yoğun kullandığı telefonlar, bilgisayarlar ve diğer her türlü dijital ihtiyaçlarımız birer girişimciliğin çıktısıdır” şeklinde ifade etti.

Öğretim Görevlisi Murat Şahin, bu programları ülkenin geneline yayacaklarını birçok öğrenciye dokunarak onların başarılı gelecek yol haritaları için rehber olacaklarını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133