banner128
banner222

ÖĞRETMENLER DERHAL AŞILANMALIDIR

Okul öncesi eğitim kurumları ve köy okulları yüz yüze eğitime başladı ve 1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılacağı açıklandı. Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır.

COVID-19 ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın önemi Bakanlığınızca da ifade ediliyor. Ne var ki gerek yeterli aşı temini ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesi toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açıyor.  Eğitimsel önlemlere ek olarak Bakanlığınız uhdesinde olan aşılama yönetiminin, aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamanın 7. Sırasında yer alan eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması hem salgının yayılımını önlemede hem de sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamını oluşturmada olumlu sonuçlar doğuracaktır. 24 Şubat 2021 tarihinde MEB Sn.Ziya SELÇUK  Covid 19 aşısını yaptırmış olup tüm öğretmen arkadaşlarında süreç içersin de aşılarının sağlık kuruluşlarında yaptırılmaya başlanacağını söylemiş olsa da henüz bugün itibariyle eğitimci arkadaşlarımız aşı yaptıramamışlardır.

Bu sebeplerle ve sırasıyla;

  •  Yüz yüze eğitime başlayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmasını,
  • Yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını,
  • Eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak talep ediyoruz.
  • Eşitsizlik barındıran koşullarda yürütülen uzaktan eğitim sonrasında yapılacak yüzyüze sınavlarda yoksul aile çocuklarımız hak kaybı yaşayacaklardır. Bu nedenle yüzyüze yapılması planlanan sınavların ileri bir tarihe ertelenmesini yada iptal edilmesini,
  • Eğitim kurumlarımıza 20 bin değil en az kısa vadede 60 bin uzun vadede ihtiyaç olan 140 bin öğretmen atamasının kadrolu yapılmasını
  • Acil olarak okullarımızda ihtiyaç olan yeni dersliklerin yapılmasını,
  • Okullarımızın MEB bütçesinden acil kaynak sağlanmasını,
  • Okullarımızın Pandemi koşullarında tam olarak eğitim öğretime hazır hale getirilmesine talep ediyoruz.

Eğitim ve öğretim gibi önemli bir hizmet alanına dair alınacak kararlarda eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin karar süreçlerine katılmasının gerçekçi politikalar üretilmesinde hayati önemde olduğunu bilmenizi ister, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner220

banner133