Trabzon’da Okul Güvenliği İçin Gerekli Tedbirler Alındı

Valimiz Yücel Yavuz başkanlığında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Güvenliği toplantısı ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla Valilik A Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Okul Güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından alındığını belirten Vali Yücel Yavuz “İçişleri Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının   ‘Okul Güvenliği’ konusunda yeni eğitim öğretim döneminde hata olmaması, eğitim ve öğretimin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürümesini sağlamak için  çalışıyoruz. Bu konuda taviz kabul etmiyoruz. Hiçbir şekilde tereddütte meydan bırakmayacağız. Okul güvenliği konusuna dört dörtlük bir şekilde hazır olmamız gerekiyor. “şeklinde konuştu.

Okul Güvenliği konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Yücel Yavuz “ Güvenli Okul”  projesi kapsamında güvenlik kameralarıyla kent güvenlik sistemi kurulmuştur. Türkiye’nin hemen her yerinde modern ve son derece kullanışlı MOBESE diye bilinen sonrasında Kent Güvenlik Sistemi’ne dönüşen güvenlik sistemi muazzam ve entegre bir şekilde çalışıyor. Bu sistem Okullarımızın aşağı yukarı olduğu alanları kapsıyor ama mahsusen okulların çevresinde olması için geçen yıl bir çalışma yapıldı ve  başarıldı. Dört tane okul tam tekmil, bunun dışında 7 tane daha okulda  daha uygulandı. Bunun dışında Türkiye genelinde 1000 okulda daha bu sistemin kurulması isteniyor. Trabzon’da okul çevrelerinde güvenlik bakımından  bir sıkıntı yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Yönetim olarak okul idareleriyle birlikte okullar açılmadan önce bu konu ile ilgili  eksikliklerin tamamlanmasını istiyoruz. Çocuklarımız bizim her şeyimiz.” dedi.

Vali Yücel Yavuz, okul güvenliği konusunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine söz vererek okul güvenliği alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantıda okul güvenliği ile ilgili İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Halil Şen “ Okul güvenliği konusunda servislerle ilgili ihalelerde bütün yönetmelikteki hususların kendilerine iletildi. Onların eğitim öğretim döneminde gerekli hazırlıkları yapması gerekiyor.  Bakanlığımızın bu konuda çok sıkı talimatı var. Onların okul müdürleri  tarafından titizlikle yönlendirilmesinde fayda var.” dedi.

Gıda güvenliği konusunda toplantıda söz alan Trabzon Tarım ve İl Müdürü Cahit Gülbay  ise “Bakanlığımızın yaptığı bilgilendirmelere göre kantinlerde satılması yasak olan ürünlerin bilgilendirilmesini yapıyoruz. Okullarda olumsuz bir duruma rastlanılması durumunda gerekli yaptırımları da uyguluyoruz. Sadece kantinlerde satılan gıda maddeleri değil okullara yemek hazırlayan yemek fabrikalarını, şirketlerini ve okul çevresindeki işletmeleri de denetliyoruz. Denetime katılan arkadaşlarımız buradan bizde denetliyoruz. “ dedi

Yeni eğitim öğretim döneminde görme, işitme ve diş sağlığı ile ilgili taramalarını planladıklarını ifade eden  İl Sağlık Müdürü Kemal  Süleyman ise “Sağlıklı yaşam kültürü oluşturmak için belirli haftalarda  Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte belirli konularda eğitimlerimize devam edeceğiz.” dedi

Toplantıda yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyen Yeşilay Başkanı Köksal Boz, “Yeni eğitim öğretim yılında faaliyetlerimiz öğretmenler, ebeveynler ve muhtarlarla  artarak devam edecektir. Öğretmenlerimizin uyuşturucu ile mücadele konusunda bilinçlendirilmesi çok önemli. En önemlisi  zararlı alışkanlıklara başlatmamaktır. Sizin ve sivil toplumumuzun desteğiyle başaracağız” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber