AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ SALİH CORA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan gelir vergisi kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun ile vatandaşımızın beklediği bir çok talep yerine getirilmekte, hükümetimizin hedeflerini gerçekleştirecek yapısal adımlar atılmaktadır

Bu yasa kapsamında Trabzon Üniversitesi’nin kurulması sürecinde mülkiyeti KTÜ'ye ait olup da yeni kurulan üniversiteye devredilemeyen taşınmazların devrine imkan sağlayan düzenleme talebimiz doğrultusunda komisyonda kabul edildi. Böylece sadece Trabzon değil yeni kurulun birçok üniversitedeki taşınmaz kullanımından kaynaklanan sorunları gidermiş olduk.

Ayrıca komisyonumuzda yapılan görüşmelerde;

Yurtdışı borçlanma ile ülkemizde emekli olma koşulları değiştirildi, varlık barışının süresi uzatıldı. Şehir içi otobüs taşımacılığında hasılat esaslı kazancın tespiti ve vergilendirme sistemi getirildi. Gümrük vergisinin eksik ödenmesi nedeniyle hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunan taşıt sahipleri belirlenen vergiyi ödemeleri halinde araçları iade edilir hükmü getirildi.

Finansal güçlük yaşayan aktif firmalara kredilerin geri ödemesinde kolaylık sağlanacak. Bankacılık kanunda değişiklik yaparak, yapılacak inceleme ile gecikmiş kredi borcunu ödeme niyetinde olan firmalara yeniden yapılandırma imkanı getirilecektir.

Kamu Özel İşbirliği ile yapılan şehir hastanelerinde sözleşme bedelini düşürebilmek için yetki istenmektedir. Bu düzenleme ile yapılması planlanan şehir hastanelerinin mevcut ekonomik koşullarda ihale edilebilmesi ve yapılmasının önünü açmaktayız.

Ülkemizin yaşadığı ekonomik gelişmelere istinaden sektörün beklentilerine uygun, kamu kurum ve kuruluşlarının performansını artıracak önemli düzenlemeleri komisyonda gerçekleştirdik. Kanun metni komisyonda kabul edilerek haftaya görüşülmek üzere genel kurula sunulacak.

Hayırlı uğurlu olsun.

Av. Salih CORA

AK Parti Trabzon Milletvekili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133