banner128

Ayakkabı Sektörü Tüm Zamanların İhracat Rekorunu Kırdı”

Sektör 65. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) ile yeni rekor hedefliyor

2021 Ocak – Ağustos döneminde 674 milyon dolar ile 2019 ve 2020 yıllarının Ocak ve Ağustos dönemlerini geride bırakarak, tüm zamanların Ağustos ayı ihracat rekorunu kıran ayakkabı sektörü, 29 Eylül’de başlayacak 65. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) ile hedef tazelemeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Berke İçten; “29 Eylül – 02 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’nde 65.’sini gerçekleştireceğimiz, 6 Hall’de toplam 30 bin metrekare alanda düzenlenecek AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, dünyanın en büyük 5. fuarı arasında yer alıyor. Bu büyük buluşma için geri sayım devam ederken, 50’nin üzerinde ülkeden alım heyeti bekliyoruz” dedi.

Fuar kapsamında “1.000’i aşkın markanın birbirinden özel ürünlerinin AYMOD vitrinine taşınacağını belirten Başkan Berke İçten, 4 gün boyunca kadın - erkek ayakkabısından çocuk ayakkabılarına kadar klasik, spor ve el yapımı binlerce yeni modelin tanıtılacağı organizasyon için pandemi kapsamında tüm güvenlik ve hijyen önlemlerinin alındığını ifade ederek, yerli ve yabancı on binlerce ziyaretçinin fuarda ağırlanacağını kaydetti.

“İhracatın lokomotifi fuarlardır!”

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, tüm sektörleri etkilediği gibi ayakkabı sektörünü de ekonomik anlamda oldukça etkiledi” diye belirten TASD Başkanı Berke İçten “Ancak çarkların yeniden döndüğü ve dünya genelinde hayatın yeniden normalleştiği bu dönemde, ekonomik kalkınmanın da devam edebilmesi için ticaretin tüm basamaklarının aynı oranda işlemesi önem arz ediyor. Bu nedenle pandeminin en zor zamanlarında dahi iki fuar gerçekleştiren ayakkabı sektörümüz, geçtiğimiz kış sokağa çıkma yasağının olduğu günlere denk gelen organizasyonumuzu özel izinler ve kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak kaydıyla gerçekleştirmişti. Şimdi ise katılımcı tüm firmalar 2022 yılında dünya vitrinlerinde yer alacak ilkbahar - yaz koleksiyonlarını sergilemek ve yeni iş bağlantıları kurmak üzere Avrupa’nın ikinci büyük ayakkabı ve moda fuarı olan 65. AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’na kenetlendi” diye ifade etti.

“Ayakkabı sektörü birlik ve beraberlik gücüyle ihracatta atağa kalktı”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD)’nin genç Yönetim Kurulu Başkanı Berke İçten, “Sektörde faaliyet gösteren dernek ve kuruluşlarımız başarı hedefi doğrultusunda birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmeye başlamış ve tüm illerden de destek almıştır“ dedi.

TASD Başkanı Berke İçten son olarak; “Türkiye, Rusya, Ukrayna, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, İran, Irak ve Ürdün gibi yakın coğrafyada yaşayan 600 milyona yakın insanın ayakkabı ihtiyacını karşılar nitelikteki fuar kapsamında; 2021 Ocak – Ağustos

döneminde gerçekleştirdiğimiz 674 milyon dolarlık ayakkabı ihracatını bu yılın sonunda daha da yukarılara çekmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda 2023 yılı hedefimiz olan 2 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yüz yüze gerçekleşecek fuarların önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyorum” dedi.

Editöre not:

(TASD) TÜRKİYE AYAKKABI SANAYİCİLERİ DERNEĞİ hakkında:

27 Mayıs 1985 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, ayakkabı sanayini kendilerine meslek edinmiş ve bu sektöre bilgi, yetenek ve tecrübeleriyle değer katmış sektör mensuplarını çatısı altında toplayarak, ayakkabı sanayi kolunun teknik, ekonomik olarak gelişmesini sağlamak ve mesleki tüm ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı olmaya çalışan bir kuruluştur.

Kurulduğu ilk günden beri gelişerek ve yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, yönetim kurulu başkanını ve yönetim kurulunu kendi üyeleri arasında belirlemektedir.

Her yıl daha da gelişerek sürdürdüğü faaliyetlerinin temel amacı, ayakkabı sanayini kendine meslek edinmiş sektör mensuplarının teknik, ekonomik, teknolojik, mesleki ve sosyal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktır. Türkiye ayakkabı sanayini tüm dünya pazarında lider yapmak için çalışmalarını her daim titizlikle yürütmektedir. Türkiye’nin farklı illerinden üyeleriyle sosyal ve ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirerek birlik ve beraberlik ilkesini de kendine görev edinerek ayakkabı sanayi sektörünün canlanmasına yardımcı olmaktadır.

TASD, ayakkabı sanayi sektörünün diğer yan sektörler ile beraber ilerlemesine ve kalkınmasına katkıda bulunarak, ayakkabı sanayi ile ilgili tüm sektörel politika ve uygulamaların oluşmasında, sektörün yan sanayi ile birlikte gelişerek küresel rekabette güçlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

TÜRKİYE AYAKKABI SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (TASD) BAŞKANI BERKE İÇTEN hakkında:

1979 İstanbul doğumlu olup, Yıldız teknik Üniversitesi Makine Yüksek Mühendisliği’nden mezundur. LİG ticari markasıyla spor ayakkabı üretimi yapan “İçten Spor Ayakkabı” şirketinin 2. Kuşak yöneticisidir.

Geçmiş yıllarda TASD’ de yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık; TASEV vakfında yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği İDMİB’ de görevlerini yapmıştır. 2008 – 2016 yılları arasında, 8 yıl boyunca TASD’ nin üyesi olarak bulunduğu CEC – Avrupa Ayakkabı Üreticileri Birliğinde ülkemizi ve TASD’ yi temsil etmiştir. Ayrıca İDMİB Deri Tanıtım grubunda sektör temsilcisi olarak başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Halen TASD Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra İstanbul Ticaret Odasında Meclis üyesi olarak görev yapmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220