banner128
banner222

KIRSAL MAHALLELERDE YAŞAYAN ÜRETİCİLERE DESTEK İÇİN ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI EL ELE

Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanı Muhammet KILIÇ , Beşikdüzü Ziraat Odası Başkanı İlyas AL , Yönetim Kurulu Üyesi Ali ÖZTÜRK, Ziraat Mühendisi Özkan AKTAŞ ve Gülderen GENÇ YILMAZ Akçaabat Ziraat Odası Başkanını ziyaret ettiler. Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU ile Akçaabat ilçesinde yetiştirilen alternatif ürünler , tıbbi aromatik bitkiler , tarımsal yenilikler ve kırsal mahallelerde yaşayan üreticilerin gelir seviyesinin arttırılması ve dolayısıyla kırsal mahallelerden kentlere göçü önlemek için yapılabilecek yeni projeler hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Birlikte ne gibi çalışmalar yapılabileceği hakkında görüşme gerçekleştirdiler. Bu kapsamda ilçemizde birim alandan getirisi yüksek ürün yetiştiren yaban mersini (likarpa) üreticisi İsa LÜLECİ’ ye ait Akçaabat Kuruçam mahallesindeki arazisine ziyarette bulundular. Ürün yetiştiriciliği ve yeni bahçe tesisi hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU yapılan ziyaretle ilgili şu açıklamalarda bulundu : “Her zaman dile getirdiğim gibi amacımız kırsal mahallelerde yaşayan halkımızın gelir seviyesini yükseltebilmek. Eğer kırsal mahallelerde yaşayan üreticilerimizin ekonomik olarak yaşam seviyesini yükseltebilirsek o zaman kırsal mahallelerden kentlere göç etmenin önüne geçmiş oluruz. Bunu da üreticilerimizi yaşadığı yerde tutmak için birim alandan getirisi yüksek olan ürünler yetiştirerek , tarım faaliyet alanlarını çeşitlendirerek sağlayabiliriz. Değerli Ziraat Odası Başkanlarımız kendi ilçelerinde de kırsal mahallelerde yaşayan üreticileri nasıl yerinde tutabiliriz diye arayış içine girmişler ve proje araştırmalarına başlamışlardır. Bizler de kendilerine birim alandan getirisi yüksek olan ürünlerin yetiştirilmesi ile kırsal mahallelerde ekonomik yaşam seviyesinin yükseltilmesiyle bu durumun sağlanabileceğini aktardık. Kendi ilçemizde yetiştiriciliği yapılan aronya ve yaban mersini yetiştiriciliğinin karlı olduğunu belirttik. Kendileri de yaban mersini (likarpa) bahçeleri kurmak için proje çalışmalarına başlamışlar. Bizler de ilçemizde lider üretici konumunda olan İsa LÜLECİ’yi kendileri ile tanıştırdık. Araziyi ziyaret ettik. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık. İsa bey , yaban mersini yetiştiriciliği yanında , çilek, Trabzon hurması, aronya , mürver gibi bir çok tıbbı aromatik bitki yetiştirmektedir. Arazi yapısının engebeli olmasına rağmen zor şartlarda da olsa yetiştiriciliğe devam etmektedir” dedi.

İşletme sahibi İsa LÜLECİ’ de şu açıklamalarda bulundu: “Birçok yurt içi ve yurt dışı tarımsal eğitimlere katıldım ve sertifika aldım. 2007 yılında JICA ( Japon Uluslar Arası İşbirliği Ajansı) ve DOKAP ( Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı) projeleri ile tanıştım ve akabinde farklı projeleri uygulamaya koydum. İlk olarak JICA ve Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği model projede görev aldım. Japon ve Türk mühendislerden oluşan ekip ile çalışmaya başladım. Bu çalışmalar esnasında mavi yemiş (likarba) ilgimi çekti. Mavi yemiş deneme bahçesi kurmaya karar verdim. İlk olarak 2010 yılında yaban mersini (Likarpa) bahçesini tesis ettim ancak bu alanda yaban mersini bitkisin toprak isteğinin elverişli olmamasıyla yeterli bir verim alamadım ve pes etmeden başka bir alanda yeniden yaban mersini bahçesi tesis ettim. Burada istediğim verime ulaşıp dönümüne 600-700 kg ürün almaktayım. Yaş ürün fiyatı 60-70 TL /Kg olup ürün yetiştiriciliğinden son derece memnunum, fındığa alternatif olarak çok daha karlı bir ürün olduğu görülmektedir. Yaklaşık 3 dönüm alanda yaban mersini üretiyorum, üretim alanını daha da artırmayı ve ürünü kurutma- paketleme tesisi kurup katma değerini artırmayı planlıyorum. 10 dönüm fındıktan 1 dönüm yaban mersini daha karlı , fındığa alternatif olarak üreticilerimize tavsiye ediyorum. Bu ürünler ile tanışmama vesile olan JICA ,DOKAP, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası yetkililerine ve mühendislerine teşekkürlerimi sunuyorum. Gelişime, değişime ve yeniliklere açık her projede yer almak isterim. Sağlık açısından faydalı bir ürün olan mavi yemiş (likarpa) özellikle hasta insanlara şifa olarak vermekten çok mutlu olduğumu belirtiyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner133

banner220