Kredi kartlarında yeni faiz oranları

Aralık ayında yüzde 2,25 olan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,15'e, yüzde 2,75 olan aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,65'e düşürüldü.

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarını yeniden belirledi.

YENİ GECİKME FAİZ ORANI YÜZDE 2,22

Bankadan yapılan açıklama şöyle; “1 Nisan 2019 tarihinden geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,15, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,65, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,72, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,22 olarak belirlenmiştir.”

Tüketicilere de şu uyarı yapıldı; "Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır."

ORANLAR DÜŞTÜ

Merkez Bankası, geçtiğimiz aralık ayında Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 2,25 olarak açıklamıştı. Yeni yapılan düzenlemeyle, faiz oranı yüzde 2,15'e düştü.

Aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,75'den yüzde 2,65 indi.

Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,80'den yüzde 1,72'ye düşerken aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,30'dan yüzde 2,22'ye geriledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber