banner128
banner222

Ortahisar’ın 2020 Yılı Faaliyet Raporu oybirliğiyle kabul edildi

Birleşimi açan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 2020 Faaliyet Raporu’nun görüşülecek olmasından dolayı birleşimin yönetimini meclis 1. Başkanvekili Nusret Onur’a devretti.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile birim müdürleri kendi faaliyetleriyle ilgili meclis üyelerinin sorularına tek tek cevap verdi.

GENÇ, 2020 YILI FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Toplantının son bölümünde meclis üyeleri tarafından yönetilen sorulara cevap veren Başkan Genç, yapılan faaliyetlerden de kısaca bahsederek şu açıklamaları yaptı: “Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni başta peyzaj olmak üzere bütün kısımlarıyla beraber yapıp tamamladık. Hak sahiplerine yer teslimi yaptık. Şehrimizin 17 engelli derneğimize verdiğimiz sözü Pazarkapı yaptığımız binalarda 200 m²’lik bir alanı onlara tahsis ederek yerine getirdik. Evde bakım hizmetlerine pandemi nedeniyle ara verdik. Ama bu süreçten sonra aynı şekilde devam edecek. Küçük Dostlar Kliniğimizde 1600 kedinin kısırlaştırmasını ve 1200 kedinin tedavisini yaptık. Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzunun tadilatını tamamladık. Buradaki tenis kortlarını ve kapalı spor salonunu devralıp orayı sosyal belediyecilik anlayışı gereği olarak cuzzi bir ücretle vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kadın Konuk Evi’ni tamamladık. Bunun yanında sosyolog ve psikoloğuyla ve kadın istihdamına dönük olarak da bir Kadın Dayanışma Merkezi’ni belediyemiz himayesinde açacağız. Tünel Akvaryum Projemizi ihale ederek 12 Ocak’ta yer teslimi yaptık. 22 Eylül 2021 tarihinde ise tamamlanarak hizmete alınmış olacak.”

“YEŞİLİ ARTIRACAK HER PROJEYE DESTEK OLACAĞIZ”

“Yakın zamanlarda çok büyük tehdit haline gelecek olan küresel ısınmanın olumsuz etkilerini izale etmek amacıyla yeşili artırmak ve geri dönüşümleriyle beraber, bu atık konusunu iyi idare edebilmek amacıyla çalışmalar yapmamız lazım. Yani yeşili artıracak her projeye destek olacak bir yönetim anlayışına bütün idarelerin sahip olması lazım.”

“Tarihe saygının gereği olarak Hasan Paşa Hamamı’nda projemiz tamamlandı. Şu anda kurulda. Burayı sosyal içerikli olarak değerlendireceğiz. Boztepe’de söz verdiğimiz Kültür Rotası Projemiz Kızlar Manastırı’nın hemen güneyinden mağaralar diye tanımladığımız bölgeden başlayarak 1 km’lik yaya yürüyüş yolu yapacağız. Bir de seyir terası yapacağız. Projemiz kurulda şu anda. Afetlere karşı çocuklarımızı ve halkımızı eğitmek için AFET eğitim merkezini hayata geçireceğiz. Maliyetini de AFAD Genel Müdürlüğü karşılayacak.”

“GELİR ARTIRICI PROJELER YAPIYORUZ”

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin’in belediyenin mevcut borç durumuyla ilgili eleştirilerini cevaplayan Başkan Genç, şöyle konuştu: “Belediyemiz borç devralarak kurulan bir belediye ama bunun mazeretine hiçbir zaman sığınmadık. Şu anda mevcut projelerimiz dışında bir projeye girmeyi düşünmüyorum. Çünkü bir pandemi sürecindeyiz. Bize emanet edilen bütçeyi iyi idare etmek benim sorumluluğumdadır. O nedenle ayrı bir borçlanmaya girmeyi düşünmüyorum. Gelir artırıcı projelere yöneleceğiz. Bununla ilgili kadastro ve imar çalışmaları neticesinde belediyemiz bünyesine girmesi gereken imar parselleri var. Bunları belediye olarak ORKENT şirketimizle ciddi bir şekilde çalışıp Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzle de hukukileştireceğiz. Şu anda bunlar 4 tane, bu üretilen parsel ve parsel atıklarını terk edenlere satarak eğer bir gelir elde etme durumundayız. Şu anda bizim piyasa borcumuz yok. Ocak ayı borçlarını ödüyoruz. Bir mali disiplinimiz var. Borcumuzu oluşturan temel faktör İLBANK kredilerimiz, SGK ve vergi borçlarımızdır. Belediyemizi zora sokacak bir durum yok. Yapılandırmalardan da yararlandık. Şu anda hesabımızda 27 milyon civarında Akvaryum projemizde kullanmak için bir paramız var. Bunun dışında hiçbir özel bankaya borcumuz yok. Çok çok zorda kalmadığımız müddetçe kredi kullanmayı idare olarak düşünmüyoruz.”

Belediyenin yol çalışmalarında kullandığı altyapı malzemelerinin büyük bir kısmını kendi tesislerinde ürettiğini belirten Başkan Genç, “46 dönümlük bir taş ocağı alanını belediyemize bünyesine aldık. Tapusu bize geçti. Şu anda bütün altyapı malzemelerini kendi şantiyemizde kırmasını, vesairesini yapma imkânına sahibiz.” dedi.

Temizlik Müdürlüğünün araçlarının neden kiralık olarak tahsis edildiğiyle ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Genç, daha ekonomik olduğu için kiralama yoluna gittiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Fayda maliyet analizi yaptığımızda Teknik Katı Atık firmasından kiralamayla beraber devam etmemizin daha isabetli olacağı yönünde görüş birliğine vardık. 2023 yılı sonunda bu konuyu tekrar değerlendireceğiz. Eğer bu temizlik araçlarını alsaydık; yakıtı, şoförü, arızası, amortisman giderleri ve birçok şeyi maliyetlerimizi artırıyordu. O nedenle böyle bir karar verdik.”

“BÜTÜN SOKAK VE KALDIRIMLAR YENİLECEK”

TİSKİ’nin şehir merkezinde yaptığı altyapı çalışmalarından sonra bozulan yol ve kaldırımların Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılacağını belirten Başkan Genç,” TİSKİ’nin yaptığı proje AB’nin yüzde 60 hibesi ile yapılıyor. 565 km’lik su hattı. Dolayısıyla kaçırılmaması gereken bir proje. Orhan Bey dönümünde başladı. Murat Başkan göreve gelir gelmez bu konuyu ele aldık. Bizim belediye başkanı olarak vatandaşlarımıza iki borcumuz var. Bir tanesi en temiz içme suyunu vatandaşlara ulaştırmak. İkincisi de en temiz havayı vatandaşlarımızın solumasını sağlamak. Bunlar temel görevimiz. Yağmur suyu ve kanalizasyonu içinde var ama üst yapı projeye dahil değildi. Bizim sorumluluğumuzda değildi. Kim yıkıyorsa o yapacak mevzuat gereği. Ama bu sorumluluğa girmeyi bir belediye başkanı olarak kendime vebal gördüm ve bu işin paydaşı olmak istedim. Deforme olan sokakları, caddeleri yeniden ele almak gerekiyordu. Bu ciddi bir maliyetti. Alelade olmaması lazım. Kalkeri Büyükşehir’den bütün ve asfaltı da biz üreterek ara sokakları yapacağız. Kaldırımları da taşı Büyükşehirden temin ederek yapacağız, işçiliğini biz yapacağız. Ve dolayısıyla büyük bir maliyet olsa bile bu sorumluluğun altına girerek bütün sokaklarımızı yenilenmiş hale getireceğiz. TİSKİ bize 20 Mayıs 2021’te buraları teslim etmeye başlayacak ve biz de çalışmalarımıza başlayacağız. Temiz bir altyapıya sahip olacağız, yağmur suyu ve drenaj sorunu ortadan kalkacak. Kanalizasyon kısmında da önemli iyileştirmeler olacak.” diye konuştu.

“VATANDAŞ GÜLERYÜZ VE TEBÜSSÜM İSTİYOR”

Birim müdürlerine belediye personelinin vatandaşlara yönelik tavırları konusunda çok hassas olması gerektiğine dair talimatlarını ileten Başkan Genç, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: ”Burası halkın vatandaşın mahalli idaresidir. Buraya gelen kişinin sorunu çözülmeyebilir. Her sorun burada çözülüyor diye bir kayıt yok, çözülemeyebilir. Bütün müdürlerimize talimatımdır. Vatandaşlarımızla ilgili personelimizin ilgi ve alâka konusunda ‘git, al, bak’ gibi bir yaklaşımı olamaz. Burası halkın kurumu. Alacak, gerekirse kendisi nezaret edecek, başkan yardımcısı, müdürü çözecek bu sorunu. Çözemediği zaman bana gelecek. Çözdük, çözdük, sorun yok. Çözemezsek en azından vatandaşımızla ilgilendik. Vatandaşımız bizden bunu istiyor. Güleryüz, tebessüm istiyor. Personelimizin her tavrı bizi temsil ediyor, seçilmiş idareyi temsil ediyor. İşimizde eksik olur, tolere ederim ama bunu kesinlikle tolere etmeyeceğim arkadaşlar. Hepinizden bu konuda hassasiyet bekliyorum. Ve faaliyet raporunun da en önemli kısmının bu olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili bütün müdürlerimizin toplantı yapıp talimatlarımı personele iletmesini istiyorum.”

“İDARECİ ARKADAŞLARDAN MEMNUNUM”

Faaliyet raporuyla ilgili CHP grubunun görüşlerini dile getiren Grup Başkanvekili Turgay Şahin, borçlanmanın en asgari düzeyde olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Bu hizmetlerde emeği geçen bunun orkestra şefi Belediye Başkanımız Ahmet Metin Genç ile birim müdürlerimize ve personelimize teşekkür ediyorum.

Ödenekleri genelde yerlerinde kullandık, kullanılmak zorundaydık. Buradaki arkadaşlarımızın da bu ödenekleri kullanırken yanlış yapacağını tahmin etmiyorum. Ben idareci arkadaşlardan memnunum. Vatandaşlarımızın bize bildirdiği bizim de ilgililere bildirdiğimiz sorunları çözüyorlar. Bizim belediye olarak yorganımıza göre ayağımızı uzatmamız lazım. Sonuçta bunun ceremesini vatandaş ödeyecek. Asgari borçlanma ve asgari kredi kullanmamız lazım. Gereksiz yatırımlara girmemiz lazım.” dedi.

Faaliyet raporuyla ilgili eleştirileri değerlendiren Başkan Genç, “Eleştirdiğiniz sorunlardan kesinlikle müteessir değilim. Bu eleştirilerden oldukça yararlanıyoruz. Ve hepinize katkılarınız için teşekkür ediyorum. Faaliyet raporunda emeği geçen Mali Hizmetler Müdürlüğümüze, personelimize, birim müdürlerimize ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkulloğlu ise, raporun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Umarım bundan sonraki yıl daha özverili, daha kendimizi sorgulayarak kararlar veririz. Bütçeler hazırlarız ediyorum. Teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“DAYANIŞMA KÜLTÜRÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

AK Parti grubunun raporla ilgili düşüncelerini ileten Grup Başkanvekili Hüseyin Canım ise, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in belediye kurulduğu günden beri gönül belediyeciliği anlayışıyla hareket ettiğini ve vatandaşların sevgisini kazandığını dile getirdi. Pandemi sürecinde vatandaşların ihtiyaçlarının karşılandığını kaydeden Canım, “Pandemi sürecinde öncelik sağlık diyerek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak, maddi ve manevi olarak yaşadıkları kayıplara imkânlar doğrultusunda cevaplar vermek amacıyla belediyemiz tarafından yürütülen bütün faaliyetler için şükranlarımızı sunarken, salgının tam anlamıyla yaşamlarımızdan çıkana kadar vatandaşlarımızla beraber örnek alınacak bir dayanışma kültürünün sürdürülecek olduğuna inancımız tamdır. Önümüzdeki dönem daha modern ve yaşanabilir bir Ortahisar için birbirinden önemli projelerin hayata geçeceğine inanarak üzerinde yer aldığımız bu bereketli toprakları çok daha değerli kılacağımıza inanıyorum. 2014 yılından itibaren gönül belediyeciliği anlayışını bütün vatandaşlarımıza hissettirmesi bakımından sevgilerini kazandığına inandığımız başkanımız Ahmet Metin Genç’e ve belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Raporla ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Süleyman Tomaç ise, raporun çok güzel ve ayrıntılı bir şekilde hazırlandığını dile getirerek, raporun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Yapılan görüşmelerin ardından Ortahisar Belediyesi 2020 Faaliyet Raporu’nun yeterliliği oybirliğiyle kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner220

banner133