banner128

“Trabzon’da mobilya sektörü ahşap oyuncak üretimine yönelebilir”

TTSO’nun mobilya sektörü temsilcilerinin yer aldığı 7’nci Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Alper Bektaş, Trabzon’da mobilya sektörünün en büyük sorununun kalifiye eleman bulamamak olduğunu ifade ederek, “Mobilya ustası, montaj elemanı, döşeme ustası, boyacı bulamıyoruz, dikiş elemanı bulamıyoruz” dedi.

Alper Bektaş, Trabzon’da mobilya sektöründe ihracatın yok denecek kadar az olduğunu, seri üretim yapılmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Evinden ölçü alınarak müşterilere özel ürün yapılıyor. Katma değerin de yeterince oluşmadığını düşünüyorum. Trabzon’un aslında ciddi bir mobilya geçmişi var, yetenekli ustaları var. Ancak Trabzon’un seri üretim bir mobilya merkezi olması çok kolay gözükmüyor. Fiziki şartlarımız da buna belki yeterince elvermiyor. Kadın işgücü de kullanılarak el sanatına yönelik üretimler yapılabilir. Aynı şekilde ahşap oyuncak konusunu da arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Bu konu üzerinde çalışmalar yapılıyor. Maksimum 5 liralık bir ağaç parçası işlendiğinde, ona renk verildiğinde, güzel bir hale getirip ürün olduğunda yurtdışında 20, 30, 40 Euroya satılabiliyor. Bu konuda sektör olarak ilerlemek istiyoruz.”

Bektaş, kereste ihracatına getirilen kısıtlamaları da sektör olarak desteklediklerini vurgulayarak, bunun fiyatlara olumlu yansımasını, maliyetlerin aşağıya çekilerek ihracat imkânı yaratmasını beklediklerini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220