10 EKİM KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde ülkemizde barış hemen şimdi olsun şiarıyla toplanan barış gönüllülerine yönelik gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde Trabzon KESK bileşenleri ve Trabzon demokrasi güçleri olarak kaybettiğimiz canlarımızı can yoldaşımız sevgili arkadaşımız Gökmen DALMAÇ’ın mezarı başında anmak için toplanmış bulunmaktayız. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz Gökmen arkadaşımızı ve diğer canlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.

Bundan tam üç yıl önce idi. Barış ve demokrasiden yana olan, emek ve meslek örgütleri tarafından ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “ barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapılmıştı. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanıyordu ki , birden ardarda patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.

Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.

Değerli Basın Emekçileri, Sevgili Arkadaşlar

Bugün burada mezarı başında toplandığımız sevgili arkadaşımız Trabzon’umuzun, ülkemizin gülen yüzü, barış ve demokrasi mücadelesinin yılmaz savunucusu Gökmen DALMAÇ , Trabzon Eğitim -Sen Şubemizde uzun süre yöneticilik yaptı… Başta Eğitim Emekçileri olmak üzere tüm Kamu Çalışanları ve İşçilerimizin sorunları ve taleplerinin aktif savunucusu oldu . Yine Trabzon’umuz da, bölgemiz de ve ülkemiz de tüm toplumsal sorunlara karşı en üst düzeyde duyarlılığını gösterdi . Daha sonra İstanbul’a yerleşen GÖKMEN arkadaşımız , ülkemizde barış olsun dileğiyle katılmak istediği barış mitingi için toplandığı Ankara garı önünde diğer 101 arkadaşımızla birlikte katledildi.

Acımız ve öfkemiz büyüktür. Bunun en önemli nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.

Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD katillerinin Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.

Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.

Katliamı gerçekleştirenler gün gibi ortadadır. Biz katilleri tanıyoruz …

Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.

Değerli Basın Emekçileri, Sevgili Arkadaşlar

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bize bıraktıkları en büyük emanettir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bugün bu kararlılığımızı göstermek, arkadaşlarımızın anısına sahip çıkmak ve katliamı bir kez daha kınamak için tüm ülkemizin şehirlerinde anma etkinlikleri ve katilleri lanetleme toplantıları düzenlenmekteyiz. Trabzon KESK ve Demokrasi güçleri olarak bizlerde bu akşam saat 6 da KESK Lokalimizde anma etkinliği düzenleyeceğiz. Ellerimizde karanfillerimizle Gökmenimizi ve tüm canlarımızı özlemle selamlayacağız. Gerçekleştirilecek anma etkinliğimize başta basın emekçileri olmak üzere tüm halkımızı davet ediyoruz. İNADINA BARIŞ İNADINA AŞK İNADINA ÖZGÜRLÜK diyoruz Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz . 10.10.2018

KESK TRABZON ŞUBELER PLATFORMU

Sözcüsü

ENGİN NUR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber