“AB süreci Türkiye'yi güçlendirir”

TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından KTÜ Avrupa Birliği Kulübü'nün desteği ile “Finansal Küreselleşme ve AB'nin Küresel Aktör Olarak Rolü” başlıklı konferans AB Takımı Üyesi Can Baydarol'un katılımıyla KTÜ'de düzenlendi.

Baydarol, burada yaptığı konuşmada AB'nin küresel aktör olarak önemine işaret ederek, Türkiye'nin AB perspektifinin ülke için küresel ekonomik dalgalanmalarda önemli bir katalizör etkisinin olacağını vurguladı. Türkiye-AB ilişkilerinin inişli çıkışlı bir süreç izlediğini de dile getiren Baydarol, Türkiye için AB perspektifinin yaşanan tüm sorunlara karşın oldukça önemli ve yol açıcı olduğunu da belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde düzenlenen konferansta konuşan Baydarol, öğrencilere AB-Türkiye ilişkilerinin tarihinden de bahsederek “Bazı süreçler hoşunuza gitmeyebilir ama realiteden kaçamazsınız. Yağmuru istemiyorsunuz diye yağmur yağmaktan vazgeçmez. Küreselleşmeyi beğenmiyorsunuz diye bu olgu ortadan kalkmaz. Mühim olan şemsiyedir. Konuşulması gereken nokta budur” dedi. Ekonomik şartların dünyanın tüm dengelerini etkilediğini ve şekillendirdiğini de anlatan Baydarol, “AB perspektifi bu nedenle önemlidir. Reel-politik bir tutumla mantıklı ve sağduyulu adımlar atarak küreselleşen dünyadaki konumumuzu sağlamlaştırmamız gerekir” dedi. Baydarol'un konuşmasının ardından kendisine plaket takdim edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber