ASKON Trabzon 8. Olağan Genel Kurulu’ndan Başkan Beşir güven tazeledi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Trabzon Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Olağan Genel Kurul’da Yönetim ve Denetim Kurulu Listeleri şu şekilde oluştu.

Başkan: İbrahim Beşir

Yönetim Kurulu Üyeleri

1- Ahmet Baş

2- Abdulkadir Özdemir

3- Abdulkerim Bıyıklı

4- Bilal Aydemir

5- Engin Kerimoğlu

6- Fatih Bülbül

7- Göksal Bankoğlu

8- Gökhan Şentürk

9- Hüseyin Dilli

10- Hüseyin Aygün

11- Hasan Yazıcı

12- Halil İbrahim Alibeyoğlu

13- Mehmet Emin Usta

14- Murat Yıldız

15- Mustafa Güney

16- Yasin Şener

17- Zahir Kenanoğlu

18- Zekeriya Ergün

19- Zeki Altunsoy

Genel Merkez Delegeleri

İbrahim Beşir

1- Ahmet Baş

2-Abdulkerim Bıyıklı

3- Göksal Bankoğlu

4- Gökhan Şentürk

5- Hüseyin Aygün

6- Mustafa Güney

7- Mehmet Emin Usta

8- Yasin Şener

9- Zahir Kenanoğlu

10-Zekeriya Ergün

11-Utku Karadeniz

Denetim Kurulu

1-Utku Karadeniz

2-Bülent Karaca

3-Salih Ergün

4-Mustafa Kırcı

Genel Sekreter

Cemal Yıldız

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde bugün saat 14.00’de düzenlenen genel kurul toplantısında mevcut başkan İbrahim Beşir görev tazeledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan genel kurul toplantısı, divan heyeti tarafından genel kurul gündeminin okunması ile sürdü.

Toplantı bir önceki yönetim kurulunun ibrasının oylanması ile devam etti. Bir önceki yönetim kurulunun oy birliği ile ibra edilmesinde karar kılındı. Ardından yeni yönetim kurulu listesinin kurul heyeti tarafından toplantıya katılan üyelerin oylamasına sunulmasının ardından, yeni yönetim kurulu oy birliği ile seçildi ve hayırlı olması dilendi.

Görev tazeleyen İbrahim Beşir ise yıllık faaliyet raporunu da okuduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizi burada ikinci kez istediniz, inşallah bu göreve layık olup en güzel şekilde hizmet edeceğiz, çile çekeceğiz, üzüleceğiz sevineceğiz ama hep birlikte güzel işlere imza atacağız.

TRABZON’UN ARTI ve EKSİLERİ BELİRLENECEK

Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçerek Türkiye’de 15 şehirde yapılmış olan bir projeye gireceğiz. İlimizin fotoğraflarını çekip şehirin artılarını, eksilerini belirleyecekler ne yapılabilir ne eksik diye sonuçlara varılacak. Randevularımızı aldık, Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Valimizi, Rektörlerimizi ziyaret edeceğiz.

FINDIĞA ACİL MÜDAHALE EDİLMELİ

Çocukluğumuzda 1 KG fındık, 2 KG zeytin alırdı. Şu anda 1 KG fındık 2 KG demir alıyor. Bu çok dikkate alınmalı diye düşünüyorum. 90’lı yıllarda, dünyanın %70 rekolteli fındığı bizde derdik. Yani çok stratejik bir ürünümüz derdik. Çin’den bir kredi almak için göbeğimiz çatladı, ama şurada çok stratejik bir ürünümüz var. Bu değerlendirilebilse, Karadeniz halkına Türkiye’ye çok büyük destek olacaktır. Öyle politikalar güdüldü ki bakılmadı, edilmedi, rekolte düştü. Böyle stratejik bir ürün değerlendirilmedi. Hükümet acilen bir komisyon oluşturup bu duruma el atmalı. Bölgemizi değerlendiren bir ürün olduğu için bunu ifade etmeliyiz. Özellikle Karadeniz ekonomisine çok büyük etkisi olacaktır, inşallah hükümet bu hususta deneyimli, eski FİSKOBİRLİK’te başarılı olmuş insanları göreve alır ve bir çözüm bulur diye düşünüyorum.

ARAP TURİZMİNDE ORDU ve GİRESUN

Bu cazibe merkezi özelliğini bazı istinaslardan dolayı kaybediyor. Çok üzülen turistlerimiz var, çok fahiş fiyatla hizmet veren işyerleri var. Ayrıca belediye ve valiliğimizden şu talebimiz de var; hemen yanıbaşımızda Giresun ve Ordu bu turistlere talip oldu. Çok iyi çalışmalar yapıyorlar. Elimizde bu Arap turistler gitmesin.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Devlet mekanizmalarının büyüme rakamlarının önüne geçtiğini görüyoruz. Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak bir müdahalede bulundu bunu çok olumlu buluyoruz. Makam araçlarının envanterini istedi geçtiğimiz günlerde. İsrafın önüne geçmemiz gerekiyor.

Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Karadeniz yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

İç ve dış düşmanların milli paramız üzerinde oluşturduğu baskı hepimizi etkisi altına almıştır. Millet olarak yaşadığımız bu sıkıntıyı aşmanın en doğru yolu, döviz ve faizden uzak durmaktır. Memleketimizin önde gelen işadamları olarak bize düşen görev ise, işimize dört elle sarılıp ticari hacmimizi korumaktır. Bu geçiş döneminde uzun vadeli yatırımlardan kaçınmalıyız. Dövize dayalı değil, yerli sermaye ve Türk Lirasına dayalı adımlar atmalı, milli bir ekonomiyi oluşturmalıyız.

Yatırım Adası yeni seçilen yönetimin etkili ilişkileri ile hızlandırılmalı ve bir an önce yapımı tamamlanmalıdır. Beşikdüzü’nde ve Şinik’teki OSB’lerinin %100 doluluğa ulaşmalıdır. Vakfıkebir OSB de bir an önce tamamlanmalı ve makul ve mantıklı fiyat politikaları ile bölge işadamlarının hizmetine sunulmalıdır. ASKON olarak bölgedeki tüm işadamlarını bir araya getirmek için çalışmalı ve sıkıntılara çözüm bulmalıyız. ASKON olarak asli görevimiz memleketi kalkındırmaktır, düşünceniz ve siyasi görüşünüz ne olursa olsun derneğimizin kuruluş amacını unutmamalıyız. Haklı ve helal kazançla birlikte bu zor günleri göğüslemeliyiz. Hepimiz için hayırlara vesile olacak bir seçim olmasını temenni ediyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber