BAKAN AYRIMCI BİR TUTUM İÇİNDE

31 Mart 2019 Yerel seçimlerine tam 3 ay kaldı. Hükümet tıpkı daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de devlet imkanlarını yasadışı biçimde kullanma hazırlığı içinde.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Trabzon’da AKP İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, bakanlığın tüm imkanlarıyla AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın projelerini destekleyeceğini açıkladı.

Bakan, başta Millet İttifakı’nın adayı Prof. Dr. Atakan Atasoy olmak üzere, tüm diğer adaylara da aynı sözü verecek mi?

Bu açıklamayı demokrasi, hukuk ve ahlak adına kabul etmiyor, kınıyorum.

Öyle görülüyor ki, Tek Adam yönetiminin atanmış bakanları da, bugüne kadar olduğu gibi seçimlerde devlet olanaklarını iktidar partisi adaylarından yana kullanma noktasında aynı yasa ve ahlak dışı tutumu sürdürmeyi düşünüyor.

Sayın Bakan iktidar partisi adayları için çalışabilir, kendi bileceği iş. Ancak bakanlık ya da kamu asla ve asla bir partinin adayı için çalışamaz, çalışacağını vaat edemez.

Bir bakan ya da bakanlık, kamu görevlileri veya kamu kurumları seçim öncesinde bir adayın projelerini destekleyeceğini açıklayamaz.

Seçmenin nazarında ‘’Bu aday kazanırsa devlet tüm gücüyle arkasında olacak, diğer aday kazanırsa hiçbir destek alamayacak’’ gibi bir izlenim yaratmaya çalışmak, ayrımcılıktır, halkın iradesine saygısızlıktır, şikedir, hiledir.

Eğer kamu görevlileri bir adayı destekler, kamu olanaklarını o adayın hizmetine sunar, kazanması halinde destek vaat ederse bu, seçimlerin eşit ve adil biçimde yapılacağı ilkesine aykırılık oluşturur. Kamu olanaklarının amacı dışında kullanılması anlamına gelir. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmak demektir. Anayasa, seçim yasaları ve diğer yasalarda belirtilen demokratik ve hukuk devleti ilkelerine aykırılık oluşturur. Ahlaka, vicdana, insafa, inanca sığmaz.

Gücünü Saray’dan ve Tek Adam’dan alan Sayın Bakan, hangi hakla milletin olanaklarını tek bir adaya harcayacağını açıklayabilir?

Bakanlık sizin çiftliğiniz mi?

Bu açıklama, Millet İttifakı’nın adayı Prof. Dr. Atakan Atasoy ve diğer adaylara haksızlıktır.

Bakana, devlete, bürokrasiye düşen; kim kazanırsa kazansın tüm adayların projelerine gerekli desteği vermektir. İktidar partili belediyeler bu ülkenin yönetimleridir de, muhalefet belediyeleri uzaydan mı gelmiştir?

Bu vesile ile, devletin yereldeki bürokratlarını da uyarıyoruz. Lütfen anayasal ve yasal sınırlarınızın dışına çıkıp bir partinin militanı gibi davranmayınız?

Bakan ve bürokratları Saray’ın değil, Milletin-Halkın memurları olmaya çağırıyoruz.

CHP olarak, Millet ittifakının Adayı Prof. Dr. Sayın Atakan Atasoy’un arkasında duracağız. İktidar partisinin seçim yasalarını, adalet ve hakkaniyeti her çiğneyişinde demokratik tepkimizi ortaya koyacağız.

Değerli Basın Mensupları, Sevgili Hemşehrilerim;

AKP’li yöneticiler söz verdikleri ve zamanda gerçekleştiremedikleri projeleri seçimler yaklaştıkça adeta yeni bir projeymiş gibi kamuoyuna müjdeliyor ve vatandaşlarımıza yine vaatlerde bulunuyor.

16 yıllık iktidarında AKP’nin her seçim dönemi oy kaygısıyla verdiği bu vaatleri samimi bulmadığımızı ifade etmek isterim.

Zaten projeleri zamanında gerçekleştirmeyerek bir mağduriyet yaratan AKP, bir de seçim dönemlerinde vatandaşlarımızla alay edercesine samimi ve gerçekçi olmayan vaatlerde bulunarak başarısızlıktan başarı devşirmeye çalışmaktadır.

Bu durumu kabul etmiyor, halkımızın siyasetçilere olan güvenini zedeleyen bu tarz davranışları kınıyoruz.

Değerli Basın Mensupları,

İşte bu AKP’nin samimi olmayan vaatlerinden birini de geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum Trabzon’daki ziyareti esnasında açıkladı. Sayın Bakan Çömlekçi projesinin ilk etabına 2019 yılı içerisinde başlanacağını ve 2023'te bitirileceğini söyledi.

Peki bu sözlere İnanabildik mı?

Mümkün değil!

Gelin hep beraber Çömlekçi Projesinin hikayesini hatırlayalım.

Trabzon’umuzun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çömlekçi mahallemizde 2010 yılında Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Çömlekçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ne başlandı.

Dile kolay tam 9 yıl geride kaldı, ancak projenin ilk etabı dahi hayata geçirilemedi ve Çömlekçi halkı büyük bir mağduriyet yaşadı.

Halkımız yaşadığı mağduriyetleri bizlerle paylaşarak, çözüm noktasında yardım taleplerini ilettiler.

TBMM’de üyesi olduğum Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’n 5 Aralık 2018 tarihindeki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı görüşmelerinde Çömlekçi Mahallemizin kentsel dönüşüm projesinin ne zaman tamamlanacağını sormuştum.

Ne tesadüftür ki, Sayın Bakanın Çömlekçi Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunduğu gün TOKİ Başkanlığı’ndan sorularıma cevap geldi.

Verilen cevapta özetle; projenin 1. Etap 3. Bölgesinde hak sahipleri ile uzlaşılamadığı; proje alanında yapım sürecinin başlatılması için alandaki tapuların TOKİ adına devirlerinin gerçekleştirilmesi ve üzerinde bulunan mevcut yapıların yıkılarak alanın temizlenmesi gerektiği belirtilmiş; vatandaşlar ile yürütülen uzlaşma sürecinin uzun zaman aldığı ifade edilmiştir.

Bu cevap Çömlekçi Projesi’nin akıbeti ile ilgili net bir zaman ortaya koymamaktadır.

Oysa, Çevre ve Şehircilik Bakanı açık bir şekilde projenin 2019 yılında başlayacağını vadetmektedir.

Aynı gün iki farklı açıklama, iki farklı cevap.

Sayın Bakan mı doğru söylüyor? TOKİ mi? Hangisine inanalım?

Sayın Bakan’ın bildiğini TOKİ bilmiyor mu?

Projeye 2019 yılında başlanması planlanıyorsa, TOKİ sorumuza verdiği cevapta herhangi bir tarih belirtmekten neden kaçınmıştır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve kendisine bağlı olan TOKİ birbirinden haberdar değil midir?

Oy toplama amacıyla bol keseden verilen vaatler bir gerçeği daha gözler önüne sermiştir; AKP, devletimizi işte böyle yönetememekte ve felakete sürüklemektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Çömlekçi Projesinin 1. Etabı Sayın Bakan’ın dediği gibi 2019 yılında başlasın ve 2023'te bitsin, tüm yerel gazetelere ilan vereceğim ve Çömlekçi halkı adına teşekkür mesajı yayınlayacağım.

Ama bu projeye 2019 yılında başlanamayacağını ve 2023'te bitirilemeyeceğini önceki tecrübelerimize dayanarak tahmin edebiliyoruz.

AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz.

Bu anlayış ve bu yaklaşımla bir adım yol alamazsınız! Önce kentsel dönüşüm anlayışınızı bir gözden geçirin. Önceliğiniz Rant değil, halk olsun.

Halkın memnuniyeti olsun.

Milletimizi boş vaatlerle oyalamayın. Tutamayacağınız sözler vermeyin.

Milletimizle alay etmeyin. Bu millet sizi iktidara taşıdığı gibi, iktidardan indirmesini de bilir…

Saygılarımla…

Ahmet Kaya

CHP Trabzon Milletvekili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133