BAŞKAN AKSU'DAN DÜNYA'YA BARIŞ MESAJI
  Giresun Belediyesi ev sahipliğinde AB Türkiye Delegasyonu 7. İnsan Hakları Film Günleri öncesi, AB Birinci Müsteşarı Francois Naucodie ile beraber basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Kerim Aksu, film günlerinin hedefinin barışı, beraberce yaşamayı amaçladığını belirterek “Barış kenti Giresun’dan Dünya’ya barış mesajı gönderiyoruz” dedi. 
Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Kerim Aksu, Giresun’un AB etkinliklerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi “Geçen yıl ilk kez film günlerine ev sahipliği yaptık. Giresunluların yoğun ilgisi ile 2 binin üzerinde sinemasever filmleri izledi. Bu yıl 7.sini yapıyoruz.  AB İnsan Hakları Film Günleri Sokakbaşı Belediye Şehir Tiyatrosu Vahit Sütlaş Sahnesi’nde 9 Aralık saat 11:00’de “Evim Güzel Evim” filmiyle başlayıp 12 Aralık Salı günü sona erecek. Ben Film Günlerine katkı veren İletişim Fakültemize ve AB Birliği Türkiye Delegasyonuna, Birinci Müsteşarı Francois Naucodie’ye çok teşekkür ediyorum. Giresun’da diğer illerde gerçekleşen film günleri izleyici sayısının üzerine çıktık. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bu film günlerinin burada olması AB’nin aslında Giresun’umuza verdiği önemi gösteriyor. Dünyanın hiçbir yerinde, insan hakları algısını, vurgusunu unutturmamız lazım.”
Başkan Aksu konuşmasına şöyle devam etti “Biz Giresun olarak en sakin, şiddetin çok az olduğu bir kentte yaşıyoruz. Barış kenti Giresun’dan dünyaya barış mesajı veriyoruz. Biz sadece ülkemizde değil tüm dünyada barış istiyoruz. Giresun Belediyesi olarak dünyaya barış mesajı vermek için de bu film günlerini düzenliyoruz. İnsan Hakları bildirgesi yaklaşık 70 önce imzalandı. Türkiye’de buna imza atan ülkelerden bir tanesi. Şiddetten beslenenleri de reddediyoruz. Bizim ülkemizde de şiddetten ayrışmadan beslenen siyasetçiler var. Dünyada şiddetten prim toplamak isteyen popülist siyasetçiler var. Biz şiddetin değil barışın, sevginin tarafındayız.”
AB Türkiye Delegasyonu Gaziantep Ofis Başkanı Birinci Müsteşar Francois Naucodie  Giresun’na 7. AB İnsan Hakları Film Günlerini başlatmak için geldiğini, burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.  Müsteşar Naucodie yaptığı konuşmada “AB İnsan Hakları Film Günleri’nin Türkiye’de 7. senesi gerçekleşecek. Bu yıl İstanbul Ankara Kars ve Giresun’da 4 ana kategori üzerinde yapılmakta. Bu organizasyonun burada gerçekleşmesine katkı veren başta Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. 30 farklı ülkeden gelenler, 40 dan fazla film, farklı görüş ve bakışlar sunulacak, paneller düzenlenecek, bu paneller çerçevesinde filmlerin yönetmen ve oyuncuları, İnsan Hakları savunucularıyla ve o filmleri izlemeye gelenlerle bir araya gelip sohbet etme şansı bulacak. Giresun’da yarın başlayacak film günlerinde 18 film izleyici ile buluşacak. İnsan Hakları hepimizin, insanlığın en önemli değeridir. Şiddeti istemiyoruz. Barışı hepimizin istediğine inanıyorum.”
Giresun Sedef Otel’de yapılan Film Günleri basın toplantısına Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Uğur, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Belediye Meclis Üyeleri, ajans, tv ve basın kuruluşu temsilcileri katıldı.
HABER: GÖNÜL AYDIN
GİRESUN ORDU TEMSİLCİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber