BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN TEMELİNDE

Görüşmelerde söz alarak açıklamalarda bulunan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA, Türkiye’nin Sanayi alanındaki çalışmalarının başarısına dikkat çekerek Yerli ve Milli teknoloji hamlesinin AK Parti’de en büyük iftihar tablosu olduğunu söyledi.

SANAYİ BAKANLIĞIMIZ İNSANIN OLDUĞU HER  YERDE DEĞER ÜRETMEKTEDİR

“Sanayi ve Teknoloji alanında attığımız adımlar milletimiz tarafından büyük bir takdir görmektedir.” diyen CORA, “Sanayi Bakanlığı yatırımın, üretimin, istihdamın, gelişmenin, kalkınmanın kısacası insanın hatta insanın olmadığı her alanda bile değer üretmektedir ve üretmeye devam etmektedir. Sanayide ve teknolojide öyle bir ekosistem oluşturuldu ki artık Sağlık Bakanlığında bir aşı çalışmasında da, artık sesli, görüntülü yargı uygulamasında da, sınır ötesindeki bir operasyonda Savunma Bakanlığının ihtiyaç duyduğu bir savunma sanayisinde de, üniversitelerin ihtiyaç duyduğu bir AR-GE çalışmasında da, bir afatta esnafımızın ihtiyaç duyduğu, nefes aldığı KOSGEB'iyle yine turizme katkı için kalkınma ajansları ile Ulaştırma Bakanlığının faaliyetlerinde, rüzgâr türbinleri, güneş panelleriyle enerji yatırımlarında her alanda tarlada ihtiyaç duyulan traktörden tutun da öğrencilerimizin sıralarının üzerindeki tablete kadar her alanda emeği vardır. Aynı şekilde bir yörede bir çiftçinin ürettiği el emeği göz nuru ürünün coğrafi işaretle markalaşmasından tutun da bir mucidin icat yolundaki fikrî mülkiyet hakkının patentleşmesine kadar her alanda Bakanlığımızın gayreti, azmi, mücadelesi, alın teri vardır, emeği vardır, payı vardır.” dedi.

YAPILAN YATIRIMLARI GÖRMEZDEN GELİYORLAR

CORA, “Bugün ülkemizde 1.255 AR-GE merkezi, 346 tasarım merkezi, 89 teknoloji geliştirme bölgesi, bilişim vadileri, model fabrikaları, açık kaynak platformları, ulusal yapay zekâ stratejileri, teknoparklar, kuluçka merkezleri, DENEYAP atölyeleri, tekveriler, teknoloji inovasyon fonları, yazılım akademileri ve nihayet teknofestlerle taçlanan bir süreç yaşanmaktadır. Bu gelişimi, bu atılımı hiçbir şekilde görmezden gelemeyiz. Her ülkenin gurur duyduğu bir teknolojisi ve bir markası vardır. Bundan zaman zaman bahsediyoruz. Yıllarca hep bununla beraber hayıflanıyorduk. İşte bu iktidar, bu ülkenin gençlerine güvendi, mucitlerin icada giden yollarını açmıştır. İHA'mızla, SİHA'larımızla destanlar yazıyoruz, yerli ve millî otomobilimiz TOGG'un heyecanını yaşıyoruz, GÖKBEY'i bekliyoruz, yerli ve millî sondaj gemilerimizde yeni keşifler peşindeyiz. Çok şükür bugün Küresel Yenilik Endeksi'nde tarihin en yüksek seviyesine ulaştık. Peki bu nasıl oldu? İşte bu hükûmetimiz döneminde AR-GE harcamalarının millî gelire oranını binde 5'lerden, yüzde 1,9'lara çıkararak oldu, teşviklerle oldu, cesur bir liderin siyasi iradesi ve kararlı duruşuyla birlikte oldu, milletimizle beraber oldu. Bugün eğer büyüme rakamlarından, gayrisafi yurt içi hasılanın yüksekliğinden, ihracat rekorlarından bahsediyorsak bunda Sanayi Bakanlığının faaliyetlerinin büyük bir çarpan etkisi var.” ifadelerini kullandı.

EN GÜÇLÜ YANIMIZ GÜÇLÜ SANAYİMİZ

Milletvekili CORA, AK Parti döneminde OSB sayısının 325'e, endüstri bölgesi sayısının 17'ye,sanayi sitesi sayısının 484'e ulaştığını belirtti. Sadece OSB'lerde 2 milyon 200 bin kişinin çalıştığını, istihdam ve üretimin her geçen gün arttığını vurguladı. “Türkiye'de geçmişte krizler hep sanayi sektöründe patlak verirdi.” diyen CORA, “Bugün hamdolsun sanayi en güçlü yanımız olarak yer almaktadır. Bugün dünya salgınla boğuşurken, üretim çarkları tahrip olmuşken, arz talep dengesi bozulmuşken seyahat kısıtlamalarının söz konusu olduğu bir dönemde Türkiye âdeta dünyanın birçok sorununa, birçok ihtiyacına cevap verebilecek bir durumu oluşturmaktadır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220